Viděn a být viděn. Jenže jaké reflexní prvky používat?

Chodíte stále někam pěšky? Pak jistě víte, že v konkrétních situacích musíte mít reflexní prvky. Pakliže nemáte reflexní prvky, hrozí vám pokuta sahající až do několika tisíc korun. V souvislosti s tím se nabízí otázka, kdy je tedy nutné mít reflexní prvky? Například reflexní přívěšky a případně jaké jiné reflexní prvky je dobré používat.

I chodci mají povinnosti

Před čtyřmi lety vešla v platnost novela zákona, která uděluje i chodcům povinnost, a sice povinnosti nosit reflexní prvky v případě, že se budou pohybovat na neosvětlených silničních komunikacích mimo obec za snížené viditelnosti, čímž se ostatně myslí nejen mlha, ale také samozřejmě i tma. Během této doby totiž docházelo k velkému množství dopravních nehod, které často končily smrtí. Tímto nařízením, touto novelou zákona se vláda rozhodla bojovat s množstvím nehod a je třeba říct, že se opravdu množství nehod rapidně snížilo.

Jaké reflexní prvky používat?

Je prakticky jedno, jaké se rozhodnete využívat reflexní prvky. Jedná se o nezbytnost, na kterou jen nesmíte zapomínat a která by měla být dobře viditelná, nikoliv schovaná pod kabátem nebo bundou. Pokud bude reflexní prvek dobře umístěn, řidič si dokáže chodce všimnout až na vzdálenost dvou set metrů, tudíž má dostatek času na to, aby zareagoval a chodci se vyhnul. V opačném případě čili v případě, že chodci nejdou vidět reflexní prvky nebo že je dokonce nemá a je navíc zahalen do černého, ho řidič registruje ve vzdálenosti osmnáct metrů, kdy už není mnoho času na zareagování.

I když je možné používat jakékoliv reflexní prvky, máme pro vás několik tipů a rad. Například v nebezpečných úsecích se vyplatí mít na sobě rovnou reflexní vestu. V případě chůze s batohem na zádech si batoh nebojte zabalit do reflexní pláštěnky. V případě používání pásky ji umístěte na zápěstí nebo na lýtko.

...