0 bodů
1.0k zobrazení
v kategorii Rostliny, zahrada

Vždycky se to učí ve škole, že lípa je náš národní strom, ale nikdy nám neřekli proč. Jak vlastně vznikla ta tradice, že právě lípa nás Čechy reprezentuje?

Prosím, přihlaště se nebo registrujte se pro vložení reakce k tématu.

1 reakce

0 bodů
opicak Registrovaný (769 bodů)

Stačí hledat:

Lípa se stala oficiálním národním symbolem až roku v červnu 1848 (2.-12.6.48), kdy byla na Všeslovanského sjezdu v Praze (účastni byli delegáti Čech, Moravy, Slezska, Slovenska a dále Poláci, Rusíni, Chorvati, Srbi, Slovinci a Dalmatinci - tedy všechno porobené slovanské národy), kdy byla ustanovena jako národní symbol a stala se tak symbolem namířeným proti velkoněmeckým snahám o porobení slovanského živlu. Lípu jako národní strom měl navrhnout Fr. Ladislav Čelakovský. Jednalo se vlastně o reakci na frankfurtský sněm (parlamentní shromáždění německých zástupců zasedající od dubna 1848 ve Frankfurtu nad Mohanem), kde byl jako symbol velkoněmectví zvolen dub.





Související témata

0 bodů
2 odpovědí 475 zobrazení
+1 bodů
2 odpovědí 979 zobrazení
0 bodů
3 odpovědí 320 zobrazení
0 bodů
1 reakce 198 zobrazení
28.12.2014 v kategorii Ostatní Lacík Registrovaný (264 bodů)
0 bodů
2 odpovědí 310 zobrazení
0 bodů
4 odpovědí 696 zobrazení
0 bodů
9 odpovědí 9.2k zobrazení
0 bodů
2 odpovědí 524 zobrazení
0 bodů
2 odpovědí 389 zobrazení
...