0 bodů
849 zobrazení
v kategorii Škola, příklady
Prosím o rozbor věty. Děkuji

Prosím, přihlaště se nebo registrujte se pro vložení reakce k tématu.

1 reakce

0 bodů
před honza_z Registrovaný (41 bodů)
Jde o souvětí složené, hlavní věta je 'věděl by' (tvoří jádro výpovědi). Rozbor: 'Kdyby s ní hovořil' = věta vedlejší podmínková (příslovečná podmínková), na hlavní větě závislá. 'věděl by' = věta hlavní. 'že je nemocná' = věta vedlejší předmětná (závisí na 'věděl by', ptáme se 'co by věděl?'). 'a neposílal by dopis do továrny' = druhá věta hlavní, spojená s první spojkou 'a' (souřadně, poměr slučovací). 'kde Anička pracovala' = věta vedlejší přívlastková (rozvíjí 'továrny', ptáme se 'do které továrny?'). Celé souvětí má tedy dvě věty hlavní v poměru slučovacím a tři věty vedlejší (podmínkovou, předmětnou a přívlastkovou).




Související témata

0 bodů
1 reakce 1.0k zobrazení
0 bodů
7 odpovědí 3.1k zobrazení
7.4.2016 v kategorii Škola, příklady jita
0 bodů
2 odpovědí 485 zobrazení
0 bodů
1 reakce 464 zobrazení
0 bodů
2 odpovědí 395 zobrazení
...