0 bodů
2.2k zobrazení
v kategorii Sport, volný čas
Kdosi mi to vysvětloval takto: slézat-směr dolů, zlézat- nahoru, vystupovat. Nějak se mi to nezdá. děkuji

Prosím, přihlaště se nebo registrujte se pro vložení reakce k tématu.

2 reakce

+1 bodů
Led1 Registrovaný (138 bodů)

"Obě pravopisné varianty, tedy slézt/slézat i zlézt/zlézat jsou v pořádku. Jak už to ale bývá, znamenají každá něco jiného.

Výraz slézt znamená „lezením se dostat dolů“, tedy např. slézt ze střechy, ze stromu. (Kromě toho může hovorově označit i proces postupného zmizení – slezl sníh, slezly mu vlasy.) Slézt se doslova znamená „lezením se shromáždit“.

Slovo zlézt naproti tomu znamená „zdolat lezením“, tedy zlézt horu, skalní stěnu. (Ve Slovníku spisovné češtiny je navíc uveden i druhý význam – /po předchozím výstupu/ dobýt útokem, např. zlézt hradby.)"

http://www.proofreading.cz/sleztslezat-nebo-zleztzlezat





Související témata

0 bodů
3 odpovědí 258 zobrazení
0 bodů
1 reakce 182 zobrazení
0 bodů
1 reakce 346 zobrazení
0 bodů
1 reakce 283 zobrazení
0 bodů
4 odpovědí 1.1k zobrazení
0 bodů
7 odpovědí 760 zobrazení
0 bodů
2 odpovědí 383 zobrazení
0 bodů
2 odpovědí 432 zobrazení
0 bodů
2 odpovědí 269 zobrazení
21.9.2014 v kategorii Společnost anonym
...