+2 bodů
342 zobrazení
v kategorii Dům a byt

Od té doby co máme plastová okna s zatrplený barák tak se začala dělat plíseň v rohách a mlží se okna. Když jsme měly staré dřevěné okna tak to bylo bez problémů.

Prosím, přihlaště se nebo registrujte se pro vložení reakce k tématu.

4 reakce

+1 bodů

Dobrý den, musíte měřit vlhkost a teplotu. Podle toho se pak bude řešit náprava.

inka Pokročilý (1.2k bodů)

Naprostý souhlas s Milanem. Kupte si vlhkoměr, úplně jednoduchý, s ručičkou se dá koupit cca za 150 kč i s teploměrem. A pak se snažte udržet optimální vlhkost 40-60%.0 bodů
Jahůdka Registrovaný (87 bodů)

Ano máte pravdu. Staré okna netěsnili a proto se Vám podobné věci nestávaly. Doporučuji důkladně větrat. Přes léto po celý den a v zimě minimálně 3x denně otevřít okna naplno a nechat vzduch vyměnit. Pamatujte si že kde je čerstvý vzduch tam se plíseň neudělá. Spousta lidí větrá způsobem že nastevře okno (několika milinetrová škvíra) takto nechají okno po celý den a myslí si že větrají řádně. Je mnohem efektivnější větrat krátce na celé okno. Jedině tak se vzduch vymění i za skříněmi. Dokud nebudete řádně větrat, můžete plíseň odstraňovat do nekonečna. (nod)

0 bodů

Netěsnící stará okna podporovala proudění vzduchu v místnostech. Tím se snižovala vlhkost vzduchu a na chladném povrchu se vodní pára nesrážela.

Větrat v zimě stačí krátce, ale intenzivně, třeba i průvanem, aby se místo teplého vlhkého vzduchu do místnosti dostal studený suchý vzduch. Za několik minut stěny s naakumulovaným teplem nevychladnou a tepelná pohoda místnosti se brzo obnoví. Dále je vhodné snížit o pár stupňů teplotu v místnosti, poprvé ušetříte energii, a podruhé chladnější vzduch neabsorbuje tolik vodních par.

Otázka je, jak a čím je dům zateplen, tloušťka a materiál izolace? Zateplení počítal projektant znalý problematiky, nebo ho někdo udělal jen tak od oka? Dostatečná izolace by měla odstranit tepelné mosty a chladnější místa v rozích. Zdá se, že není dostatečně účinná.

0 bodů
vincek Registrovaný (68 bodů)

Měření teploty a vlhkosti je málo! Samotná informace typu 22 stupňů a 72 procent nesníží vlhkost. Ta je příčinou popisovaného stavu.
Pomůže větrání.
A je potřebné odstranit některé zdroje vlhkosti. Dýchat se musí, to neodstraníme. Ale používat odsávač par při vaření, sušit prádlo na balkóně nebo na šňůrách venku za oknem, sprchovat se při zavřených dveřích koupelny a otevřít je až po vyvětrání, zredukovat botanickou zahradu v bytě na polovičku, a podobně.
Používání prodávaných sušiček vzduchu nebo odvlhčovačů je také účinné, ale leze do peněz.
Pomohla by také klimatizace, vysuší a vyčistí.Související témata

0 bodů
4 odpovědí 890 zobrazení
0 bodů
6 odpovědí 326 zobrazení
+3 bodů
1 reakce 357 zobrazení
0 bodů
3 odpovědí 1.8k zobrazení
21.4.2014 v kategorii Dům a byt Horáková
+2 bodů
1 reakce 302 zobrazení
+2 bodů
2 odpovědí 797 zobrazení
0 bodů
4 odpovědí 210 zobrazení
0 bodů
4 odpovědí 242 zobrazení
0 bodů
3 odpovědí 336 zobrazení
0 bodů
4 odpovědí 386 zobrazení
...