Pořád se s manželkou dohadujeme, jestli se správně říká ten brambor, nebo ta brambora. Existuje na to nějaké jasné pravidlo, nebo jsou obě varianty spisovné? Děkuju za vysvětlení.
Pravidla českého pravopisu dovolují oba rody. Brambor - 2p. bramboru MR Brambora - 2p. brambory ŽR
A okurek, okurka?
Okutka - ženský rod. Okurek jako mužský rod se používá na ostravsku. Možná i jinde, ale jinde jsem to nezaznamenal. Ono na ostravsku se sice jakoby mluví spisovněji, ale v určitých slovních obratech se naopak dávají špatné nespisové koncovky. např. dům s novými oknami
(giggle)http://denik.ostravaka.cz/ (nod)
ta brambora...
CZPoradna.cz