0 bodů
986 zobrazení
v kategorii Rostliny, zahrada

Pořád se s manželkou dohadujeme, jestli se správně říká ten brambor, nebo ta brambora. Existuje na to nějaké jasné pravidlo, nebo jsou obě varianty spisovné? Děkuju za vysvětlení.

Prosím, přihlaště se nebo registrujte se pro vložení reakce k tématu.

2 reakce

+3 bodů
opicak Registrovaný (769 bodů)

Pravidla českého pravopisu dovolují oba rody.
Brambor - 2p. bramboru MR
Brambora - 2p. brambory ŽR

inka Pokročilý (1.2k bodů)

A okurek, okurka?

opicak Registrovaný (769 bodů)

Okutka - ženský rod.
Okurek jako mužský rod se používá na ostravsku. Možná i jinde, ale jinde jsem to nezaznamenal. Ono na ostravsku se sice jakoby mluví spisovněji, ale v určitých slovních obratech se naopak dávají špatné nespisové koncovky. např. dům s novými oknami

inka Pokročilý (1.2k bodů)


–1 bodů
mama Pokročilý (1.2k bodů)

ta brambora...



Související témata

0 bodů
2 odpovědí 426 zobrazení
0 bodů
1 reakce 340 zobrazení
0 bodů
1 reakce 764 zobrazení
0 bodů
3 odpovědí 263 zobrazení
0 bodů
7 odpovědí 549 zobrazení
0 bodů
1 reakce 624 zobrazení
0 bodů
1 reakce 2.0k zobrazení
6.12.2014 v kategorii Vaření, jídlo Lacík Registrovaný (264 bodů)
0 bodů
3 odpovědí 2.0k zobrazení
0 bodů
2 odpovědí 620 zobrazení
...