+2 bodů
625 zobrazení
v kategorii Diskuze

Vím že je to staré známé a pořád se lidi o tom baví. Zajímal by mě Váš názor.

Prosím, přihlaště se nebo registrujte se pro vložení reakce k tématu.

5 reakce

+1 bodů

Slepice+1 bodů

Jde o filozofickou otázku, která vrtala hlavou již řeckým filozofům. Např. Aristoteles věřil, že jak slepice, tak vejce musely existovat současně: "První člověk na zemi by musel být zplozen bez matky nebo bez otce, což odporuje přírodním zákonům. Proto nemohlo být první vejce, které dalo vzniknout slepici, či nemohla být první slepice, která snesla první vejce, neboť slepice vzešla z vejce."

Mám pocit, že Platon tvrdil, že na tuto otázku nelze odpovědět.
Dnes se však vědci na tuto otázku dívají jako na nesprávně položenou z pohledu logiky. Jako příklad logicky nesprávně položených otázek jsou i různé slovní hříčky vír x výr (nedávno tady byla uvedena), bidlo x bydlo, vyl x vil a nepřesné matematické definice. Tedy. Co bylo dříve? Vejce nebo slepice? Tato otázka je oblíbený chyták - paradox. Málokdo si uvědomuje, že tato otázka má jednoznačnou odpověď a že řešení leží v její jazykové podobě. V jazykové podobě otázky proto, že v otázce chybí důležitá informace:

Co bylo dřív - slepice, nebo slepičí vejce? Skutečně vejce, protože už v druhohorách snášeli vejce plazi, nikoliv ještě ptáci. V otázce se opravdu nemluví, zda jde o vejce slepičí.

http://www.slovodne.cz/slovodne/vejce-nebo-slepice/

0 bodů
O pěknou řádku let v řádech milionů bylo dříve vejce.
–1 bodů
suzymon Registrovaný (158 bodů)

Nejdříve byl zárodek, který se neustále vyvíjel, z toho pak bylo vejce, a až pak byla třeba ta slepice. Protože nejenom slepice se rozmnožují vejci. Ale to je na dlouhatánské povídání. Pokud to chcete jednoduše, tak tedy to vejce.Související témata

0 bodů
2 odpovědí 365 zobrazení
–1 bodů
2 odpovědí 3.5k zobrazení
0 bodů
2 odpovědí 2.5k zobrazení
–1 bodů
1 reakce 3.5k zobrazení
0 bodů
3 odpovědí 2.8k zobrazení
0 bodů
3 odpovědí 1.1k zobrazení
0 bodů
3 odpovědí 498 zobrazení
0 bodů
3 odpovědí 211 zobrazení
23.5.2014 v kategorii Vaření, jídlo Klára Framná
0 bodů
2 odpovědí 3.1k zobrazení
0 bodů
2 odpovědí 160 zobrazení
...