0 bodů
369 zobrazení
v kategorii Dům a byt
Dobrý den,
V roce 2012 jsem sepsal s majitelem smlouvu o smlouvě budoucí s tím že mi za 4 roky pronajme RD tedy v roce 2016.Sepsali jsme i nájemní smlouvu ale za starého občanského zákoníku.Bude v roce 2016 tato nájemní smlouva platná? nebo se musí napsat nová.
Jde o to že vztah,kvůli kterému vznikla tato smlouva v roce 2012 nelze obejít a kdybych napsal novou smlouvu podle NOZ se zpětným datumem,to by asi taky nešlo..
Bude má nájemní smlouva platná v roce 2016  ???
Děkuji za odpověď s pozdravem p.Stanislav

Prosím, přihlaště se nebo registrujte se pro vložení reakce k tématu.

1 reakce

0 bodů
před lucka.k Registrovaný (61 bodů)
Obecně platí, že smlouva se posuzuje podle právní úpravy účinné v době jejího uzavření, takže nájemní smlouva platně uzavřená v roce 2012 podle starého občanského zákoníku zůstává v platnosti i poté, co od roku 2014 platí nový občanský zákoník - automaticky se nezneplatní. Novou smlouvu tedy nutně psát nemusíte, ale je třeba ohlídat, zda jsou v ní jasně a vykonatelně sjednané všechny podstatné náležitosti (předmět nájmu, doba, nájemné) a zda nejsou některá ustanovení v rozporu s aktuálně platnými pravidly. Rozhodně nepište novou smlouvu se zpětným datem - antedatování dokumentu je riskantní a může být posouzeno jako neplatné či dokonce protiprávní. Protože jde o závazek na roky a o nemovitost, nechte si obě smlouvy před rokem 2016 zkontrolovat advokátem, který posoudí jejich vzájemnou návaznost a vymahatelnost.




Související témata

0 bodů
4 odpovědí 538 zobrazení
0 bodů
3 odpovědí 312 zobrazení
0 bodů
7 odpovědí 1.1k zobrazení
0 bodů
1 reakce 251 zobrazení
5.9.2015 v kategorii Počítače, internet Béda444
0 bodů
6 odpovědí 607 zobrazení
23.6.2014 v kategorii Ostatní Kateřina Trojanová
0 bodů
8 odpovědí 3.1k zobrazení
8.6.2014 v kategorii Diskuze zzzzz Registrovaný (420 bodů)
0 bodů
1 reakce 357 zobrazení
29.3.2018 v kategorii Auto moto Tomáš
0 bodů
2 odpovědí 435 zobrazení
0 bodů
1 reakce 255 zobrazení
...