0 bodů
795 zobrazení
v kategorii Škola, příklady

Při fyzice jsme se k tomu dostali a nějak mi to nedává smysl. Proč má led přibližně poloviční měrné skupenské teplo než kapalná voda, když je to pořád stejná látka? Děkuji za objasnění.

Prosím, přihlaště se nebo registrujte se pro vložení reakce k tématu.

2 reakce

+1 bodů

míní se "střední měrná tepelná kapacita" neboli "měrné teplo", žejo

poloviční je teda jenom u "našeho" ledu typu Ih, ale i u všech ostatních typů ledu je nižší než u vody
při zahřívání vody v kapalné fázi se podstatná část dodávané energie spotřebuje na rozvolnění vodíkových vazeb, což u ledu (ani pak u páry) není potřeba



0 bodů
mama Pokročilý (1.2k bodů)
Upraveno mama

Jedná se o tak zavanou "teplotní anomálií vody".



Související témata

0 bodů
3 odpovědí 638 zobrazení
0 bodů
1 reakce 593 zobrazení
0 bodů
1 reakce 209 zobrazení
0 bodů
4 odpovědí 945 zobrazení
12.5.2014 v kategorii Dům a byt zzzzz Registrovaný (420 bodů)
0 bodů
7 odpovědí 782 zobrazení
0 bodů
3 odpovědí 695 zobrazení
16.6.2014 v kategorii Ostatní Houmer
0 bodů
1 reakce 724 zobrazení
2.6.2014 v kategorii Ostatní Jíja
0 bodů
2 odpovědí 624 zobrazení
24.5.2014 v kategorii Ostatní Ukol
0 bodů
9 odpovědí 10.3k zobrazení
...