Ano, řada našich ryb na světlo v noci reaguje, protože přitahuje plankton a drobný hmyz, na který se pak slétají i ryby. Rybáři toho běžně využívají při lovu, světlo láká například okouny, candáty, sumce nebo úhoře, kteří přicházejí za kořistí. Funguje to hlavně v kalnější vodě a za teplých nocí, kdy je u hladiny více potravy. Sama ryba spíš nepluje přímo do světla kvůli světlu jako takovému, ale kvůli koncentraci potravy, kterou světlo vytvoří.