Za to může kapsaicin, což je pálivá látka v chilli, která dráždí citlivá nervová zakončení v ústech, nose i sliznicích. Tělo to vyhodnotí podobně jako podráždění a obrannou reakcí je zvýšená tvorba hlenu a slz, takže začne téct z nosu a slzí oči. Je to úplně normální, neškodný reflex zvaný gustatorická rýma a po chvíli sám odezní.