0 bodů
267 zobrazení
v kategorii Vaření, jídlo
Proč se po konzumaci chilli spustí rýma?

Prosím, přihlaště se nebo registrujte se pro vložení reakce k tématu.

1 reakce

0 bodů
před lucka.k Registrovaný (61 bodů)
Za to může kapsaicin, což je pálivá látka v chilli, která dráždí citlivá nervová zakončení v ústech, nose i sliznicích. Tělo to vyhodnotí podobně jako podráždění a obrannou reakcí je zvýšená tvorba hlenu a slz, takže začne téct z nosu a slzí oči. Je to úplně normální, neškodný reflex zvaný gustatorická rýma a po chvíli sám odezní.




Související témata

0 bodů
3 odpovědí 528 zobrazení
0 bodů
3 odpovědí 482 zobrazení
20.4.2014 v kategorii Zdraví, krása Tomáš Souček
0 bodů
4 odpovědí 547 zobrazení
0 bodů
1 reakce 285 zobrazení
0 bodů
1 reakce 934 zobrazení
5.7.2014 v kategorii Vaření, jídlo Blecha Pavel
0 bodů
3 odpovědí 387 zobrazení
24.7.2014 v kategorii Škola, příklady Radim
0 bodů
5 odpovědí 465 zobrazení
0 bodů
1 reakce 284 zobrazení
0 bodů
7 odpovědí 661 zobrazení
0 bodů
4 odpovědí 520 zobrazení
...