+2 bodů
2.8k zobrazení
v kategorii Rostliny, zahrada

Čistil jste už někdo studnu? Dyštak poraďte jak se to dělá prosím. Studnu nikdo asi 15 let nečerpal. Čím ji vyčistit a desinfikovat?

Prosím, přihlaště se nebo registrujte se pro vložení reakce k tématu.

2 reakce

+2 bodů
vincek Registrovaný (68 bodů)

Václave, vzpomínám, jak to šlo u nás... to byla 9 m hluboká kopana studna.
Poprvé jsme použili pořádné kalové čerpadlo s větším výkonem. Kalové proto, aby mohlo čerpat i větší nečistoty, jako je třeba i písek ze dna, a silnější, aby šla práce od ruky, protože voda do studny také přitéká a čas je drahý. Potom byl potřeba vrátek a pevné lano s vědrem, na spouštění chlapa dolů a vybírání bordelu nahoru.
Vyčerpali jsme vodu asi tak na metr od dna. Potom studnař s metlou rozvířil, (resp. se snažil rozvířit) všechen všechen kal na dně a omést také ze stěn, čerpadlo to zároven vytahovalo. Byla výhoda, že byl silný pramen a čistá voda poměrně rychle dotékala. I tak to víření vrstvy usazenin ze dna a stěn jsme opakovali vícekrát. Ke konci jsme pomocí malého ponorného čerpadla poumývali stěny studny kolem dokola, i na nich bylo dost jemného kalu. Pokud si pamatuji, ten studnař potom nechal v té vodě ve studni rozpustit nějakou chemii v podobě chloru, asi chlorové vápno, nebo chloramin, jako dezinfekci. A šli jsme se usušit a dezinfikovat také zevnitř. Do rána.

Na druhý den jsme vycucli vodu co nejvíce, pozbírali ze dna třeba dětské hračky, kusy nářadí, které tam někdo někdy utopil, očistili trubku od domácí vodárny, vyměnili sací koš, zkontrolovali stěny, ještě jednou omyli stěny, vytáhli, počkali až nateče, vytáhli, počkali... a dosypali na dno znova vrstvu hrubšího štěrku,
Píše se to rychle, voda přitékala pomaleji.

Další den už se jenom čerpalo, čekalo, při čekání se zkontrolovala i domácí vodárna, vyměnila zpětná klapka, dofoukal vzduch do tlakové nádrže a utáhly ucpávky.
Trvalo to možná tři další dny, než už se čerpala voda čistá, bez příchuti a vůně chloru.

Pokud chcete lézt do studny, je třeba dbát na bezpečnost, mohly by v ní být i plyny, třeba kysličník uhličitý, ten na dýchání není zrovna vhodný, nebo jiné, výbušné. Studnař vždy napřed do studny pustil na špagátě hořící svíčku. Hořela, nic nebouchlo, lezl dolů. Měl také dobrou baterku na přilbě, prý od horníků. Takže přilbu, někdy něco z vrchu z vědra vypadne a trefí přesně.

Pokud chcete vyčistit jen vrtanou studnu, tak zřejmě jen vyčerpat, nasypat dezinfekci a čerpat znova. Když je malý přítok, mohlo by se rozvířit to svinstvo na dně nalitím většího množství vody najednou zvrchu do prázdného vrtu. a čerpat.

Dnes v obchodech prodávají Savo, určené přímo na dezinfekci studní...já roky používám na jemné chlorování chlorid sodný... teda obyčejnou kuchyňsku sůl. Na jaře vysypu tak kilogram, na podzim znova. Chuťově to nepoznám, a při kontrole na hygienické stanici ta voda prý neměla chybu...

Je to zábava, čistit studnu. Ale je to poklad, dobrá studna s dobrou vodou.0 bodů

Děkuji za vyčerpávající odpověď. Je to vrtaná studna. Dík za radu s tím rozvířením nečistot nalitím vody to by mě nenapadlo. A to Savo koupím. Děkuji mnohokrátSouvisející témata

+1 bodů
1 reakce 509 zobrazení
0 bodů
4 odpovědí 283 zobrazení
14.4.2014 v kategorii Tato poradna Bred Domácí (4.3k bodů)
0 bodů
6 odpovědí 4.6k zobrazení
0 bodů
4 odpovědí 681 zobrazení
0 bodů
5 odpovědí 554 zobrazení
+1 bodů
1 reakce 614 zobrazení
+2 bodů
2 odpovědí 567 zobrazení
0 bodů
4 odpovědí 508 zobrazení
0 bodů
8 odpovědí 643 zobrazení
0 bodů
3 odpovědí 4.5k zobrazení
21.4.2014 v kategorii Ostatní Alena Vránová
...