5 tipů, které vám ušetří peníze za stavbu domu

5 tipů, které vám ušetří peníze za stavbu domu

Ceny hypoték rostou, touha po vlastním bydlení ale nemizí. Stavba rodinného domu je důležitý krok, který představuje závazek na mnoho let. V neposlední řadě se jedná o velkou investici. Cenu výstavby rodinného domu ale snížíte díky těmto tipům. 

Spodní ceny rodinných domů se dnes pohybují kolem 4 milionů. Za tu cenu ale postavíte malý bungalov s výměrou většího bytu. Rozpočet na stavbu je ale neúprosný a leccos vám jednoduše nedovolí. Proto se hodí vědět, kde na stavbě můžete ušetřit.

1. Přiznejte si vaše možnosti

První peníze ušetříte ještě před nákresem projektu. Upřímně si přiznejte, kolik peněz na stavbu máte, a na jak dlouho se chcete upsat bance. Nestavějte si vzdušné zámky a rodinný dům projektujte v rámci vašich finančních možností.

Plánováním ušetříte i na projektu. Nejlevněji vyjde klasický obdélníkový dům. Za jakékoliv atypické tvary si připlatíte. Při stavbě nepodléhejte trendům a dopředu si stanovte vaše požadavky. Každý zásah do projektu totiž stojí další peníze.

2. Firma, nebo svépomocí?

Věčná otázka, která novostavby provází. Stavba svépomocí vám ušetří peníze, zato se ale pořádně zapotíte. Počítejte také s časovou investicí. Počas stavby se na dva roky zavážete k tomu, že jí věnujete téměř veškerý volný čas.

Ideální je proto kombinace dodavatele a vlastní pomoci. Při výběru firem se nejprve rozhlédněte po okolí. Součástí cenové nabídky je cena dopravy, a proto vybírejte lokální dodavatele. Například u přepravy cihel ušetříte až desítky tisíc.

3. Bez nářadí to nepůjde

To máte vrtačku, dláto, šroubovák, míchačku… Známou scénu z filmu Na samotě u lesa důvěrně známe. Pokud nemáte v rodině ředitele hobby marketu, investici do nářadí se určitě nevyhnete. I tak ale na nářadí můžete ušetřit.

Velké stroje si nekupujte, ale pronajměte. Nedílnou součástí staveniště je agregát na výrobu elektřiny. Ten vám pronajme půjčovna elektrocentrál za zlomek její ceny. Půjčovna navíc zajistí montáž a zaškolení obsluhy.

4. Dejte zelenou úsporám

Dotační program Nová zelená úsporám vám uspoří až 50 % způsobilých výdajů na jednotlivé části domu. Díky dotaci ušetříte peníze za kotel nebo tepelné čerpadlo, zateplení i solární ohřev vody.

Žádost o dotaci přitom není složitá a zvládnete ji sami. Počítejte ale s tím, že dotace se proplácejí v režimu ex-post. Peníze na účet vám přijdou až po realizaci projektu – zaplacení faktury dodavatelům je tedy na vás.

5. Pasivní bydlení

S dotacemi se pojí i pasivní a nízkoenergetické domy. Podle projektantů sice stojí přibližně o 15 % více, ročně ale ušetří až 90 % nákladů na vytápění, ohřev vody a další energie.

Bez domu s energetickým štítkem navíc nedosáhnete na některé dotační programy. Proto již v zárodku počítejte s tím, jak ušetříte na provozu domu. Vyšší vstupní investice se vám vrátí během několika let.

Na čem nešetřit?

I když šetříte každou korunu, existují položky, na kterých se přílišná skromnost nevyplácí. Jednou z nich je bezpečnost na stavbě. Při práci ve výškách si zajistěte pronájem plošiny do výšek, ze které se snadno a bezpečně dostanete do vysokých a špatně dostupných míst.

Stejně tak nešetřete na řemeslnících a kvalitě materiálu. Levný řemeslník bývá méně kvalitní a to samé platí o stavebních materiálech. V těchto případech se mít hluboko do kapsy rozhodně nevyplácí.

...