7 věcí, které by neměly chybět ve smlouvě o půjčce

Sjednání půjčky je důležitý krok, který na dlouhou dobu ovlivní váš život. Získáte díky ní chybějící finance, ale na druhou stranu se pro vás měsíční splátky stanou velkým závazkem, který budete muset řádně platit. Smlouva by měla být stručná, abyste se v ní dobře orientovali, ale na druhou stranu musí obsahovat veškeré důležité informace. Její rozsah by se měl vejít na dvě až tři strany.

Abyste se ujistili, že je pro vás například půjčka bez doložení příjmu doopravdy výhodná, pečlivě si přečtěte s ní spojenou smlouvu, a to klidně i několikrát. Zároveň se ujistěte, že dobře rozumíte všem jejím bodům. Co všechno by mělo takové ujednání obsahovat?

  1. Kontaktní údaje poskytovatele

V každé smlouvě musí být uvedeny kontaktní údaje společnosti, která vám poskytuje peníze, abyste si mohli ověřit, jestli se jedná o seriózního poskytovatele. Mezi údaji musí být název a adresa společnosti, IČO, telefonní kontakt a e-mail, abyste v případě potřeby věděli, jakým způsobem můžete danou společnost kontaktovat.

2. Kontaktní údaje žadatele

Kromě kontaktů na poskytovatele půjčky nesmí ve smlouvě chybět ani vaše kontaktní údaje. Jedná se o jméno a příjmení, adresu trvalého pobytu a datum narození.

3. Výše půjčené částky

Ve smlouvě musí být uvedena výše půjčené částky včetně úrokové sazby a RPSN, které by vás mělo zajímat nejvíce. RPSN neboli roční procentní sazba nákladů totiž zahrnuje veškeré poplatky, které jsou s danou půjčkou spojené. Jedná se například o poplatky za uzavření smlouvy, vedení účtu, pojištění schopnosti splácet a tak podobně. Smlouva musí zahrnovat informace o všech poplatcích, abyste se s nimi mohli při sjednání půjčky seznámit. Mimo jiné v ní také musí být doba splácení půjčky.

4. Čerpání peněz

Finance vám mohou být poskytnuty buďto v hotovosti, nebo na váš bankovní účet. Záleží pouze na tom, jaká varianta vám více vyhovuje a jaký způsob vyplacení váš poskytovatel umožňuje. V případě půjčky v hotovosti vám peníze předají na pobočce nebo doručí kurýrem na domluvenou adresu.

5. Účel půjčky

Účel půjčky informuje poskytovatele, na co budou peníze použity. Většina rychlých půjček je neúčelových, takže u nich nemusíte vašemu poskytovateli dokládat, na co konkrétně finance potřebujete. Nicméně pokud půjdete do banky, stoprocentně jej budete muset již při žádosti uvést.

6. Sankční poplatky

Sankční poplatky nastávají v momentě, kdy z nějakého důvodu nemůžete včas zaplatit vaši měsíční splátku. Jejich výše i důvody, kdy je od vás bude společnost vyžadovat, musejí být ve vaší smlouvě uvedeny, jinak je po vás nikdo nemůže vymáhat.

Pokud se do této situace dostanete, domluvte se s poskytovatelem na náhradním termínu splátky. Sice se nejspíše nevyhnete sankčním poplatkům, ale určitě nebudou tak vysoké jako v případě, že byste o tomto problému společnost neinformovali a naskakovaly vám penále za prodlení splátky.

7. Datum a místo podpisu

Posledním bodem smlouvy je datum a místo podpisu, kde byla smlouva uzavřena. Musíte ji podepsat jak vy, tak i společnost, která vám peníze poskytla, jinak je smlouva neplatná.

...