Kam na výlet v Lužických horách?

Kam na výlet v Lužických horách?

Vydejte se do Lužických hor na méně známá, za to nádherná místa. Kromě obvyklého výletu na Ještěd, hrad Oybin, Sloní kameny a Zámek Lemberk vám nabízíme spoustu jiných zajímavých míst.

Údolí Milířky

Zalesněné údolí 2 km jižně od Dolního Podluží skrývá pozůstatky po dávné těžbě rud a dobývání křemene pro potřebu zdejších sklářských hutí. Nejzajímavější místa spojuje hornická naučná stezka. Geologická linie zvaná lužická porucha tvoří hranici mezi lužickým žulovým masivem na severu a pískovci České křídové pánve. Pod ústím štoly je Knížecí studánka obložená čedičovými sloupky.

Kytlice

Rekreační obec Kytlice – Falknov leží v malebném údolí na horním toku říčky Kamenice a je obklopená lesy. V obci je kostel sv. Antonína Paduánského a řada roubených chalup. Na jižním okraji je chráněné naleziště šafránu a za obcí lesní divadlo.

Nový Bor

Nový Bor je sklářské město s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, za kostelem je socha Panny Marie od Franze Wernera a ve městě je řada empírových městských domů. V jednom z nich je sklářské muzeum. Za městem je také rozlehlý Lesní hřbitov. Nový Bor leží v širokém údolí Sporky na jižním úpatí Lužických hor, asi 8 km na sever od České Lípy.

Klíč

Výrazná hora Klíč je jednou z nejznámějších dominant Lužických hor. Kopec porůstá chráněná teplomilná doubrava a na jihozápadní straně je suťové pole. Skalnatý vrchol kopce poskytuje mimořádně rozsáhlý kruhový výhled do malebného okolí. Klíč leží 1,5 km západně od Svoru a 3,5 km severně od Nového Boru.

Sloup v Čechách a Sloupské skály

Rekreační obec se pyšní atraktivním skalním hradem a poustevnou. V obci je i novější zámek a řada dochovaných lidových domů. V okolí jsou Sloupské skály s četnými jeskyňkami, krásnými vyhlídkami a lesním divadlem. V Radvaneckém rybníku je také přírodní koupaliště, které zve ke koupání.

Svojkov a Modlivý důl

Obec Svojkov se skalním hrádkem, nad kterým se tyčí Svojkovské skály zapadající do pískovcových skal pod Slavíčkem a Tisovým vrchem, ukrývá v romantickém údolí Modlivý důl se skalní kaplí. Ten leží na severovýchodním okraji Svojkova.

Údolí samoty

Lesnaté údolí je místy vroubené pískovcovými skalami s výrazně utvořenou Perníkovou stráží. Na konci údolí leží pověstmi opředená Panenská skála. Je zajímavě tvarovaná a ve vrcholové části má menší skalní okno. V jedné ze skalních věží je přirozená průrva, označovaná jako Skalní brána. Údolí začíná asi 1,5 km západně od Cvikova.

Velenické údolí

Velenické údolí tvoří staré podzemní lomy, ve kterých se dobýval písek na broušení zrcadel. Voda k pohonu zrcadláren se přiváděla náhonem z části vytesaným ve skalách. U Velenic jsou vidět zbytky Velenického hrádku a jedinečná skalní kaple Božího hrobu. Údolí začíná na jižním okraji Lindavy, prochází po severní a východní straně Ovčího vrchu u Svitavy až na východ k Velenicím.

Skála smrti

V romantickém zákoutí Svitávky je do skály vytesaný reliéf, který znázorňuje výjev z místní pověsti o mlynářské dívce, která byla pronásledována zlým rytířem a v zoufalství skočila z vysoké skály. Stojí na pravém břehu Svitávky asi 1,5 km jižně od středu Kunratic u Cvikova.

Dutý kámen u Cvikova

Dutý kámen u Cvikova je romanticky upravené výletní místo pocházející z počátku 20. století s několika odpočívadly, jeskyňkou, reliéfem a pěknou skalní vyhlídkou. Uprostřed hřbetu je chráněný skalní suk s ukázkou sloupcového rozpadu pískovce. Vybíhá jižním směrem od silnice ze Cvikova do Kunratic asi 0,5 km od Drnovce.

Ubytování v Jítravském Dvorci

Hledáte-li ubytování v severních Čechách, doporučujeme jedinečný resort Jítravský Dvorec s vlastní jízdárnou, wellness, tenisovými kurty, dětským hřištěm i půjčovnou kol. Odtud je to asi 20 km do ZOO Liberec a Botanické zahrady. Najíte se v prvotřídní restauraci s produkty z bio farmy, ochutnáte místní pivo v pivnici. Místo je jako stvořené na chvíle oddychu i výlety do okolí.  
...