Jak správně zacházet s vonnou svíčkou

Vonné svíčky jsou oblíbenou bytovou dekorací, která dokáže v každé domácnosti navodit opravdu příjemnou a útulnou atmosféru. Zatímco verze s levandulovým aroma člověka náramně uklidní, citrusové vůně povýší náladu na jinou, pozitivní úroveň. Ať už jsou vaším favoritem dřevité tóny nebo exotické odéry, pamatujte na to, že i svíčka má předepsané zacházení. Ne, opravdu nestačí jen zapálit knot a nechat bytový doplněk být.

Nádherně vonící dekorace může překvapit, pokud se vyhnete několika chybám při jejím používání. O čem konkrétně mluvíme?

Není knot příliš krátký?

Chystáte se zapálit svíčku? Zkontrolujte délku knotu. Nikdy by neměl být kratší než tři milimetry, a naopak delší než pět milimetrů. Pokud se vám zdá být příliš dlouhý, zastřihněte ho. K podobnému scénáři se uchylte ve chvíli, kdy se ze svíčky začne nevábně kouřit. Sfoukněte plamen, na knot vezměte ostré nůžky a odstraňte jeho spálené části. Tím předejdete tomu, aby to u vás vypadalo jako při indiánském obřadu.

Ne déle než čtyři hodiny

Věděli jste, že kvalitní voňavé svíčky hoří rovnoměrně? Čili se v nich netvoří jáma se zbylým voskem po stranách? Ať už doma máte kvalitní bytovou dekoraci nebo jste se neúmyslně spálili, kontrolujte čas hoření. Žádná svíčka by neměla hořet déle jak čtyři hodiny. I když mluvíme o neživé věci, i ona potřebuje odpočívat, a to ideálně dvě hodiny.

Zejména u vonných svíček ve skle si hlídejte čas. Až příliš mnoho silného aroma může vyvolat nepříjemné bolesti hlavy. A mnohdy i sebevíc krásnější a výraznější aroma může po delší době začít zapáchat. Čich si zkrátka už zvykne a začne proti jinak velmi působivé vůni trochu zbrojit tím, že ji začne nevábně přikreslovat.

Pokud se vám stane, že vosk ulpí na stranách čili svíčka se při hoření propadne, je možné ho rozpustit. Tím vnikne hladina a svíčka se bude těšit z delší životnosti.

...