Jak správně jezdit se spolujezdcem?

Motorku má doma dnes kdekdo. Je to velice častý koníček, který bohužel není zrovna nejlevnější. N motorku je třeba mít řidičský průkaz a je třeba k ní koupit potřebné vybavení. Kromě plachty na motorku je třeba mít i potřebné chrániče, dále taky moto kombinézu či jiné moto oblečení, dále nesmíte postrádat ani přilbu nebo správné moto boty. Kromě nutného vybavení musíte o motorce dost vědět – i to, jak s ní jezdit, když máte za sebou spolujezdce.

Málokterý řidič motorky ví, jak se správně chovat, když je vzadu spolujezdec. Málokterý řidič informuje spolujezdce o tom, jak se má chovat. Nemusíte vědět o spolujízdě všechno, jen je třeba mít pár věcí na paměti.

Motorka se chová jinak, když jsou na ní dva

Řidiči si velice málo uvědomují, že motorka se chová jinak, když jsou na ní dva. Je třeba důležité mít na paměti, že by měl každý spolujezdec vědět, že má sedět zpříma, že se nemá nijak vrtět nebo bláznivě mávat na kolemjdoucí. Každý spolujezdec taky musí mít na paměti, že je třeba se naklánět společně s motorkou, nikoliv proti ní – i to může za nebezpečnější jízdu. Kromě toho by každý spolujezdec měl vědět, že je nutné, aby měl nohy nahoře na stupačkách. Mít je volně je velice nebezpečné.

Při větší váze počítejte s nižším výkonem

Každý řidič taky musí mít na paměti, že s větší váhou vykazuje motorka nižší výkon. Při hmotnosti o minimálně padesát kilo navíc se s tím pere jak motor, tak i brzdy. Počítat se musí s delší brzdnou dráhou – pozor si dávejte hlavně na mokré vozovce.

Pokud máte jenom skútr nebo motorku s nižším výkonem, je třeba myslet i na pomalejší akceleraci.

Myslete na plynulou jízdu

Důležité je taky myslet na to, že jízda se spolujezdcem by měla být plynulá, i když vás to možná svádí k ukázání se. Plynulá jízda zaručuje větší bezpečí jak vám, tak i vašemu spolujezdci.

...