Jaké jsou povolené rozměry a hmotnost zavazadel?

Podíváme se, jaké jsou povolené rozměry a hmotnostní limity zavazadel dle jednotlivých aerolinek. Je třeba zdůraznit, že u každé letecké společnosti jsou limity trošku jiné. Proto je třeba si to ověřit na stránkách společnosti.

Příruční neboli kabinové zavazadlo má cestující po celou dobu letu při sobě. Ukládá se do přihrádky nad sedačkami, nebo pod sedačku před vámi. Bezplatnou přepravu příručního zavazadla nabízí každá letecká společnost, i ty nízkonákladové. Hmotnost příručního zavazadla může být aerolinkami omezena, stejně jako maximální rozměry. Zejména nízkonákladové aerolinky překročení penalizují.

Rozměry zavazadla

Před nástupem do letadla je nutné provést kontrolu rozměrů zavazadla. Kabinové zavazadlo se vloží do kovového rámu, a pokud projde, lze jej vzít na palubu. Jinak je nutné zaplatit dost vysoký poplatek a odbavit jej jako zapsané. Na letech British Airways mají mít příruční zavazadla rozměry do 56 × 45 × 25 cm a maximální hmotnost 23 kg. Můžete mít k tomu i kabelku nebo brašnu s notebookem s maximálními rozměry 40 × 30 × 15 cm. Na letech do a z Brazílie se rozměry liší a mají mít 45 × 36 × 20 cm. KLM Royal Dutch Airlines má třeba maximální rozměry 55 × 25 × 35 cm a kabelku nebo tašku s notebookem ve stejných rozměrech. Hmotnost obou zavazadel nesmí překročit 12 kg. V business třídě mají limit 2 zavazadla a taška nebo notebook s celkovou hmotností do 18 kg.

Odbavené neboli zapsané zavazadlo

Hmotnostní limit odbavovaných zavazadel, jako jsou cestovní kufry na kolečkách a skořepinové kufry se liší v závislosti na konkrétní letecké společnosti, ale obvyklá hodnota je 23 kg. Nejpřísnější aerolinky pak povolují jen 15 kg a ty nejštědřejší 32 kg. Při překročení váhového limitu musíte uhradit poplatek za nadváhu. Může být stanoven za každý kilogram nadváhy nebo paušálně na zavazadlo. Zavazadlo s hmotností nad 32 kg není ve většině případů přijato do přepravy. Na jeho přepravu nemusí být automatický nárok. Letenky nízkonákladových aerolinek ji často nabízejí za příplatek. Trendem je přeprava zapsaných zavazadel za poplatek i u nejlevnějších letenek na vnitroevropských linkách běžných společností.

...