Sportka - hra, která mezi Čechy přinesla sázkového ducha

Historie Sazky sahá do roku 1956, kdy byla založena a následně svěřena Československému svazu tělesné výchovy. Důvodem bylo primární zaměření na sázky výsledků sportovních zápasů. Netrvalo to však ani rok a Sazka tehdy přišla s novým typem loterie Sportka, podobnou té loterii, která se objevila v sousedním Německu.

Sazka - nejstarší loterijní společnost v České republice

Když se zmíní jméno Sazka, každý v zemi si okamžitě vybaví velkou loterijní společnost vlastněnou českými miliardáři. Historie sázení v České republice je dlouhá a sahá až do roku 1948, ještě v době existence společné země se Slovenskem, kdy byla založena státní společnost Staska nebo-li Státní sázková kancelář. Ta umožňovalo lidem sázet na sportovní zápasy, ale tato společnost byla po pěti letech uzavřena pro podezření z korupce.

V roce 1953 byly navíc v Československu dvě loterie, a to Československá třídní loterie a Československá státní dobročinná loterie. Obě byly následně také zakázány.

Lidská potřeba sázet a oddávat se hazardním hrám vedla k přesunu sázení sportovních zápasů na černý trh, což se v té době vládě samozřejmě nelíbilo. Proto se 3. srpna 1956 rozhodl Státní výbor pro tělesnou výchovu a sport vydat licenci společnosti Sazka, která stejnojmennou hru zahájila 15. září téhož roku. Jednalo se o klasické sázení na výsledky sportovních zápasů, které vzbudilo u lidí velký zájem, a proto se v březnu následujícího roku rozhodli vytvořit první loterii, která nese dodnes stejný název Sportka.

Při vytváření Sazky se její tvůrci nechali inspirovat německou loterií z roku 1955, která pocházela z regionu Severní Porýní-Vestfálsko. První losování proběhlo 22. dubna 1957 na Velikonoční pondělí.

Historie Sportky

Soutěžící mohli v prvních letech vyhrát až 40 000 korun. V roce 1963 dosahovali výhry až 80 000 a v roce 1965 to bylo již 200 000. Mezi lety 1963 a 1964 zahrnovala Sportka také možnost vyhrát věcnou cenu, jako například ledničku, televizi nebo auto. V roce 1973 bylo rozhodnuto, že hra bude losována živě v československé televizi, aby byla loterie plně transparentní.

Na začátku hry stála jedna sázka pouze 3 koruny a podle pravidel byla polovina všech vkladů umístěna na výhru. Klasicky bylo vylosováno 6 čísel z celkem 49. Je zajímavé, že každé z těchto čísel neslo název jednoho sportu. Proto se loterie jmenuje Sportka. Golf byl číslo 5, lední hokej 19 a fotbal číslo 14.

V roce 1981 se zakladatelé Sazky rozhodli vytvořit hru 5 ze 40, která pomáhala sportu. Výtěžek byl věnován na přípravu a ubytování československých olympioniků pro olympijské hry 1984. Teprve v roce 1989 se Sazka rozhodla vytvořit první stírací losy, které měly také sportovní téma. S tím souvisí i hra Tutovka, která byla na počátku 90. let velmi populární a byla také vysílána v televizi. V té době to byla jedna z nejsledovanějších show.

Po pádu komunistického režimu se ze Sazky stala akciová společnost, kterou spoluvlastnilo několik českých sportovních organizací, včetně Českého svazu tělesné výchovy, Českého olympijského výboru, Katolické organizace tělesné výchovy a dalších.

V průběhu 90. let Sazka přišla například s online terminálem nebo hrou Jackpot, ve které se nezískané první ceny začaly přenášet do dalšího kola, kde byly přidány k hlavní ceně. Díky Sazce se Češi seznámili se sportovním sázením v roce 1996 a později s velmi populární hrou Euromillions.

Nyní se hazardní hry a sázení provádějí prostřednictvím online sázkových kanceláří, které nabízejí řadu platebních metod: kreditní a debetní karty, elektronické peněženky jako PayPal, Skrill (podívejte se na nejlepší Skrill kasina https://topcasinoexpert.com/cz/paymentsystems/skrill/ ) nebo Neteller a jiné předplacené karty.

...