Potřebujete si půjčit? Vyberte si správný typ půjčky a vhodného poskytovatele

 

Potřebujete si půjčit? Vyberte si správný typ půjčky a vhodného poskytovatele

Většina z nás se někdy dostala do situace, kdy si potřebovala půjčit peníze – což nemusí být nutně špatně. V případě, že se rozhodnete pro správný typ úvěru, zvládnete pokrýt nečekané osobní výdaje nebo financovat podnikatelský projekt. Nicméně existují otázky, na které je třeba při zvažování půjčky odpovědět, a ujistit se tak, že děláte správné rozhodnutí.

Zamyslete se, než se rozhodnete pro půjčku

V dnešní době se nabízí hned několik možností, jako je běžná bankovní, nebo nebankovní půjčka, jakými financovat své osobní či profesní projekty. Zatímco běžné bankovní instituce mohou s poskytnutím osobního úvěru otálet a proces zdlouhavě protahovat, nebankovní poskytovatelé nabízejí půjčky, jako je půjčka bez registru nebo půjčka bez příjmů, bez zbytečných průtahů.

Ať už však budete o půjčku žádat kdekoliv, vždy se ujistěte, že hotovost opravdu nezbytně potřebujete a jste schopni pravidelně splácet. Při rozhodování, zda byste si měli půjčit peníze, vám pomůže zodpovězení následujících otázek:

  • Opravdu nutně potřebuji peníze?
  • Existují nějaké alternativní způsoby, jak získat peníze, které potřebuji?
  • Mohu si dovolit vrátit peníze, které si hodlám půjčit?

Pokud máte tendenci nakupovat impulzivně, zkuste si dát alespoň dva dny na rozmyšlenou. Až budete mít možnost si věc promyslet, možná zjistíte, že už tolik netoužíte po tom, abyste si požadovanou věc koupili.

Pokud se rozhodnete, že si chcete půjčit peníze…

V případě, že se přeci jen rozhodnete, že si chcete nebo potřebujete půjčit peníze, zvažte několik důležitých faktorů, od jejichž základu se bude odvíjet i nejvhodnější typ půjčky.

Zjistěte, kolik si můžete dovolit splácet?

Nejprve musíte zjistit, kolik si budete moci dovolit měsíčně splácet. Výše měsíční splátky ovlivní, která možnost půjčky pro vás bude nejlepší.

Buďte realističtí a do výpočtu vezměte všechny možné scénáře, jako je navýšení cen energií nebo ceny nájemného!

Vyberte si správný typ půjčky

Dále se ujistěte, že jste si vybrali správný typ půjčky, který odpovídá vaší situaci. V opačném případě se může stát, že nakonec budete za půjčku platit více, než je nutné. Poohlédněte se po dostupných nabídkách a porovnejte je. Zaměřte se zejména na:

  • úrokovou sazbu a roční procentní sazbu nákladů (RPSN).
  • celkovou výši splátky, kterou budete každý měsíc splácet.
  • případné pokuty za zmeškané nebo opožděné splátky.

Pozor na podvodné poskytovatele

Na finančním trhu bohužel působí řada neseriózních věřitelů, kteří nejednají férově. Lákají na nejrůznější výhody a slevy, které však většinou po několika měsících splácení skončí a dlužník se ocitne s půjčkou, jejíž měsíční splátky není schopný splácet. Do toho se přidají pokuty za zpožděné platby a dluhová plast je na světě. Tento typ netransparentních půjček by vás stát mnohem více, než si myslíte.

...