Jak se vyznat v kurzovním lístku?

Položky, které obsahuje kurzovní lístek, nejsou pro začátečníka zrovna dobře čitelné. Proč tomu tak vlastně je a jak se v kurzovním lístku dobře vyznat? Odpovíme v následujících řádcích.

Klasické potíže

Sotva přijdeme do banky a zjišťujeme, kolik je kurz dolaru, jak se pohybuje kurz euro nebo si potřebujeme zjistit kurz zloty, doslova se na nás valí nové pojmy. Devizy a další slova, o kterých toho příliš mnoho nevíme, nás poté brzdí v rozletu. Jak se s tím popasovat?

Valuty a devizy

Po vstupu do banky můžeme zahraniční měnu, o kterou máme zájem, dostat buď v podobě valut, nebo také deviz. Valuty znamenají běžnou hotovost. Devizy představují bezhotovostní transakci, ke které po přeměně dojde.

Prodej a nákup valut

Logicky vzato tak pokaždé před cestou na klasickou dovolenou, kdy si přejeme vyměnit své bankovky českých korun na cizí měnu tak kupujeme valuty. Zajímá nás tedy sloupec, ve kterém je uvedeno valuty – prodej. Banka nám tedy své valuty prodává.

Když máme naopak v plánu po příjezdu z dovolené své peníze ze zahraniční měny opět vyměnit na české koruny, budeme potřebovat kolonku, kde je uvedeno valuty – nákup. Banka tak od nás příslušné valuty nakupuje.

Prodej a nákup deviz

Podobný postup jako u prodeje a nákupu valut lze použít i pro devizy. V případě, že se chystáme provést bezhotovostní platbu, se řídíme příslušnými prodejními informacemi.

K čemu vlastně potřebujeme devizový kurz? Zejména pro případy, kdy potřebujeme, aby se banka postarala o přesunutí našich financí z účtu v korunách na jiný účet, který je veden v jiné měně.

Může se jednat také o situaci, kdy nám na náš účet přistála částka v cizí měně a my se chystáme ji přeměnit na české koruny, které můžeme dále používat a vybrat ve své bance.

Abyste se v kurzovním lístku vyznali, musíte znát pojmy valuty a devizy.

...