Léto je pro organismus náročné

Letní měsíce a s nimi spojené vysoké teploty jsou pro naše tělo opravdu náročné. Přímé sluneční záření ohrožuje nejen stav naší pokožky, ale také celkové fungování organismu. Měli bychom proto dodržovat několik zásad, abychom mu co nejvíce ulevili a pobyt v nadprůměrných teplotách zvládli bez úhony.

Dostatečný pitný režim

Teplé počasí a zejména pak slunce způsobuje vysoké odpařování vody z našeho těla. Vzhledem k tomu, že jsme z velké části vodou tvoření, je třeba ji přijímat v dostatečném množství. Obzvláště vykonáváte-li na slunci nějakou náročnější fyzickou aktivitu.

Pijte raději v menším množství průběžně po celý den, než abyste žízeň hasili najednou litrem vody. Pocit žízně je navíc signál těla, že je dehydratované, tudíž vodu potřeboval daleko dříve. Přednost dávejte obyčejné vodě, ale součástí pitného režimu mohou být také neslazené čaje nebo vody minerální.

Nezapomínejte na SPF

Obzvláště v letních měsících je potřeba myslet na ochranu naší kůže. SPF (sun protection factor) určuje stupeň ochrany před UV zářením, přičemž platí pravidlo, čím vyšší číslo SPF, tím vyšší ochrana. To naše tělo sužuje více než kdy jindy, jelikož náš způsob života narušuje ozonovou vrstvu, která nás před UV zářením chrání. 

Přestože mnoho lidí touží po hezkém opálení, vystavování se slunci není pro naši pokožku vůbec zdravé a může přinést různé zdravotní problémy. Tím nejzávažnějším následkem je rakovina kůže. Sluneční záření mimo jiné však urychluje také stárnutí pokožky a prohlubuje vrásky. Způsobuje rovněž pigmentové skvrny.

Význam SPF krémů je tedy opravdu veliký. Alespoň obličej byste si měli mazat každý den a stupeň ochrany by měl být minimálně 30. Při delším pobytu na slunci si namažte celé tělo a nezapomeňte na opětovné mazání po koupání.

Fyzické aktivity provádějte spíše ráno

Pohyb je pro správné fungování těla velice důležitý. Pokud jsou však venku opravdu vysoké teploty, není pro netrénované jedince příliš vhodné nějaký sport vykonávat. Ideální je pohyb zařadit ráno, nebo alespoň po západu slunce.

Pakliže nemáte možnost vykonávat jindy než přes den na přímém slunci, myslete na pravidelný pitný režim a pokrývku hlavy. Vyhnete se tak případnému úpalu či úžehu.

Nezatěžujte tělo spalovaným tabákem

Časté zapalování klasických tabákových výrobků zatěžuje nejen plíce, ale podepisuje se na fungování celého těla. V letních měsících, když je náš organismus sužován vedrem, bychom se měli snažit mu alespoň od tohoto zlozvyku ulevit.

Příjemným řešením mohou být zařízení na zahřívání tabáku, ve kterých náplň nehoří a neohrožují tak uživatele škodlivými látkami jako je:

  1. dehet
  2. oxid uhelnatý

K oblíbeným patří například elegantní Pulze s dlouhou výdrží a možností nastavení intenzity zahřívání. Tyto alternativy mají oproti klasikám celou řadu výhod, a tak přechod na ně určitě stojí za zvážení. Mezi nejvýznamnější benefity patří:

  1. absence nepříjemného dýmu
  2. žádné zapáchající místnosti ani oblečení
  3. nehrozí žloutnutí zubů ani prstů
  4. absence popela
  5. neobtěžujte lidi ve vašem okolí
  6. nabídka nejrůznější příchutí náplní
  7. menší škodlivost

Autor: Elena Gotfried

...