Spolujezdec na motorce – jak se chovat?

Jízda na motorce ve dvou představuje nejen zábavu a spoustu zážitků, ale také obrovskou zodpovědnost. Zákon ukládá, že obě osoby musí mít helmy schváleného typu, další vybavení už je na zvážení spolujezdce. Řidič by ho ale měl upozornit na to, že bez moto oblečení riskuje ošklivé poranění. Rozevláté triko, plavky, minisukně nebo sandály sice mohou být pohodlné, ale na motorku nepatří – ani na zadní sedadlo.

Vysílejte jasné signály

Před cestou si s řidičem domluvte znamení, kterým ho upozorníte na problém, požádáte ho o zpomalení nebo o úplné zastavení. Může to být například poklepání na rameno, zvukové signály řidič neuslyší. Na motorku spolujezdec nastupuje vždy z levé strany, jinak hrozí, že se spálí o výfuk. Levou nohu položí na stupačku, přidrží se řidiče a přehodí pravou nohu.

Neomezujte řidiče v pohybu

Ideální je, když se jako spolujezdec budete jednou rukou držet pasu řidiče a druhou rukou nádrže nebo zadního madla. Pokud budete řidiče křečovitě svírat kolem pasu, nemusí mu to být pohodlné. Pokud se naopak budete držet jenom za madla nebo nádrž, řidič se bude muset každou chvíli ohlížet, aby zjistil, zda stále bezpečně sedíte za ním. Při zrychlování se předkloňte dopředu a opřete se o záda řidiče.

Jak se chovat během jízdy?

V zatáčkách se nesnažte motorku vyvažovat. To bývá častou chybou spolujezdců-začátečníků. Snažte se tělo držet v rovině s motorkou a jen lehce zvednout hlavu tak, abyste řidiči viděli přes rameno, které se nachází výš. Tímto způsobem minimalizujete zatížení podvozku.

Během celé cesty se nevrťte, nedělejte prudké pohyby a sledujte dopravní situaci, abyste byli připravení na prudké brždění a zatáčky. Nikdy nesundávejte nohy ze stupaček, a to ani v případě, že zastavíte na semaforu a vy máte na sobě speciální boty na motorku. Vystupujte až po vypnutí motoru. Pokud budete dodržovat všechna pravidla, zvýšíte šanci, že se vám jízda na motorce bude líbit a že vás řidič bude chtít brát s sebou.

...