Jaké jsou výhody a nevýhody pití kávy?

Jaké jsou výhody a nevýhody pití kávy?

Pití kávy pro mnohé z nás v současnosti nepředstavuje pouhou snahu o rychlé nabuzení energie. Příprava a samotná konzumace kávy se stala spíše jistým druhem rituálu, kterým například zahajujeme den. Během hektických a uspěchaných dnů tak pro nás moment pití kávy může představovat okamžik zklidnění a načerpání nové fyzické i psychické energie. Může ale káva doopravdy nějak ovlivnit naše zdraví? Tuto otázku si kladlo již mnoho badatelů a vědců před námi. Výsledky proběhlých studií tak hovoří naprosto jasně. Stejně jako téměř u všeho, můžeme u kávy nacházet nejen velké množství pozitivních vlivů, ale také těch méně pozitivních. Co vše tedy můžete od pravidelného pití kávy očekávat?

Káva jako zdroj antioxidantů

Ač se to možná zdá neuvěřitelné, káva je bohatým zdrojem antioxidačních látek. Můžeme v ní dokonce nacházet čtyřicetkrát více antioxidantů než například v zeleném čaji. Antioxidanty nabušená je dokonce i káva bez kofeinu. Obsah kofeinu tak není hlavní podmínkou blahodárných účinků kávy. To vše zní fantasticky, ale čemu antioxidanty v našem těle ve skutečnosti prospívají? Hlavní superschopností antioxidantů je ničení volných radikálů v našem těle, které by jinak měly na svědomí ničení zdravých buněk a vedly k nejrůznějším druhům chorob. Antioxidační látky rovněž příznivě přispívají ke zpomalení projevů stárnutí. 

Zvyšuje energii

Přestože se nejedná o žádnou převratnou informaci, rozhodně nemůžeme opomenout pravděpodobně nejvíce žádaný benefit kávy, a to je poměrně rychlé navýšení energie. Díky velké přítomnosti kofeinu se káva stává nápojem, po kterém většina z nás šáhne, pokud potřebuje rychle nabudit a zahnat pocit ospalosti. Kofein rovněž přispívá k podpoře mozkové činnosti a dělá tak z kávy nápoj, který pozitivně přispívá k lepší koncentraci. Pravděpodobně proto se stala tradičním nápojem byznysového světa. 

Podpora hubnutí

Je tomu tak! Ačkoliv se odborníci dříve domnívali, že káva je naopak jedním z úhlavních nepřátel hubnutí, poslední studie, které se otázkám konzumace kávy věnovaly, svědčí o opaku. Dokazují nám, že její pravidelné pití urychluje funkci metabolismu a přispívá tak ke zvýšenému spalování tuků, dokonce až o několik procent. Toho jsou si vědomi i výrobci doplňků stravy podporující hubnutí, a to je také důvodem, proč ve velkém množství z nich můžete najít ve složení právě kofein. Kofein totiž poměrně úspěšně nutí tělo brát energii z tuků a mimo jiné rovněž potlačuje pocit hladu. 

Antidepresivní účinek

Ruku v ruce se všemi výše zmíněnými benefity jdou i antidepresivní účinky kávy. I když ve společnosti můžeme obecně pozorovat rychle se zvyšující procento lidí trpící depresemi, s podobnou rychlostí se rojí i výzkumy, které dokazují antidepresivní účinky nejrůznějších látek a potravin. Jednou z oněch zmiňovaných superpotravin je například i káva. Lidé, kteří pijí čtyři a více šálků kávy denně, jsou tak údajně až o 20-50 % méně náchylní k depresím. Jak již ale několikrát zaznělo, kávu často nevnímáme pouze jako nápoj, ale stává se pro nás součástí šťastných okamžiků a rituálů. Někdo kávu vnímá jako ideální start dne, pro jiného je po vzoru Francouzů a Italů v kombinaci s cigaretou okamžikem zklidnění mysli. V kombinaci s tabákem však mohou být přínosné účinky kávy poněkud diskutabilní. Není však potřeba za každou cenu od této tradice upouštět. V současnosti totiž již máme mnohé tabákové alternativy. Jsou jimi například zařízení na zahřívaný tabák. Tyto tabákové produkty díky pokrokové technologii neuvolňují velké množství toxinů a rovněž nemají tolik nežádoucích účinků jako klasické tabákové produkty. Například společnost Imperial Brands nedávno představila zařízení Pulze, které velice účinně nahrazuje běžné produkty bez řady vedlejších nepříjemných efektů.

Není všechno zlato, co se třpytí

Abychom na kávu pouze nepěli ódy, je potřeba zmínit i její negativní účinky. Nadměrná konzumace kofeinu může vést například k

  •  nespavosti, 
  •  nervozitě,
  •  bolest hlavy nebo žaludku.

Většina vedlejších účinků je však velmi často spojována s neuváženou konzumací nebo může být podmíněna dalšími vnějšími i vnitřními faktory. 

Závěrem tak vyplývá jediné – „Všeho s mírou!“

Autor: Elena Gotfried

...