Kdy se vyplatí elektroskútr?

V současné době existuje mnoho druhů dopravních prostředků, které vám usnadní cestování, abyste nemuseli chodit všude pěšky. Není však pravidlem, že vám všechny cestu urychlí. Jestliže potřebujete rychle projet ucpané město nebo se dostat příjemně do přírody na piknik, pak zvažte variantu elektroskútru.

Jaké jsou výhody elektroskútru?

  • Pořizovací cena a ekologie - jistou výhodu u elektroskútru jistě tvoří jeho nízká pořizovací cena a ekologická varianta cestování, neboť při jízdě neprodukujete žádné emise jako např. u automobilu, ale není slyšet ani žádný hluk.
  • Snadné nabíjení - u elektoskútru nepotřebujete nějaké speciální nabíječky, které nejsou k dostání, ale obyčejnou nabíječku, která je skladná, můžete ji tak vozit neustále u sebe a dobít si skútr prakticky kdekoli, kde je zásuvka.
  • Ovládání - elektroskútr se ovládá velice snadno, v zásadě stačí pouze nasednout a vyrazit do terénu. Každý elektroskútr reaguje trošku jinak, je tedy potřeba jízdu přizpůsobit právě tomu vašemu skútru, obzvláště u elektroskútrů, které mají nízký výkon, si nejprve promyslete, kdy a kde budete předjíždět. 
  • Údržba - o elektroskútr je také potřeba se starat, pravidelně byste ho měli nechat zkontrolovat u odborníka, zda je vše v pořádku. Jinak je údržba elektroskútru velice snadná, neboť nemusíte žádné kapaliny, olej nebo se starat o motor skútru.
  • Registrace - pokud váháte, zda koupit elektroskútr nebo běžný skútr, jistě vám také rozhodování usnadní registrace, která na elektroskútr není potřeba, nemusíte ho vůbec nikam hlásit.

Elektroskútr x benzínový skútr

Kromě již vyjmenovaných vlastností má elektroskútr v porovnání s běžným skútrem také malé odlišnosti. Zatímco benzínové skútry jsou pro dvě osoby, většina elektroskútru má nižší provozní hmotnost a je vhodná pouze pro jednu osobu, i přesto se můžete zaměřit na trošku dražší modely, které uvezou i dvě osoby.

Odlišné jsou také v počtu dojetých kilometrů, elektroskútr má nižší dojezd, je potřeba ho pravidelněji nabíjet, i přesto máte před sebou na jedno nabití kolem 100 km, záleží také na terénu, kde se skútrem pojedete.

Elektroskútr bez řidičáku?

Na trhu jsou i modely, které mají nízkou provozní rychlost 25 km/h a jejich výkon dosahuje maximálně 250 W, což znamená, že ho mohou využívat i osoby, které nemají řidičské oprávnění. Podle zákona mají také všechny elektroskútry bez řidičáku povinné šlapky, což znamená jejich zařazení mezi elektrokola.

Tento typ elektroskútru je také osvobozen od pravidelné technické kontroly. I přestože nemáte řidičák, než si elektro skútr pořídíte, měli byste znát pravidla silničního provozu, neboť vyjetím na pozemní komunikace se stáváte jeho součástí a musíte znát přednosti, povolené rychlosti a jednosměrky.

...