Na ergonomii kancelářských monitorů záleží

Několikahodinová nebo i celodenní práce u počítače s sebou nese určitou zátěž na lidské zdraví. Jako je například špatné sezení, málo pohybu a podobně. Ale především jde o zátěž na lidský zrak, který musí celou dobu sledovat monitor a také zátěž na mozek, který v závislosti na viděném vyhodnocuje informace, vytváří myšlenky a podléhá tak jakémukoli narušení.

Špatně zvolený monitor, nebo kancelářský monitor s nedostatečnými funkcemi, může způsobovat zdravotní obtíže, jako je bolest hlavy, špatné vidění, zvýšená únava, nepozornost, neschopnost se soustředit atd. Jak tomu předejít?

Ergonomie kancelářských monitorů

Kancelářské monitory je potřeba volit tak, aby nabízely dostatečnou optimalizaci potřeb každého pracovníka v pracovním prostředí a v jeho pracovních podmínkách. Co to znamená? Při výběru je nutné se zaměřit na několik zásadních faktorů, jako je velikost monitoru, jeho rozlišení a čitelnost, využití technologie proti blikaní, modrý filtr či pozorovací úhly.

Úhlopříčka monitoru, rozlišení a čitelnost

Zásadní žádanou vlastností každého monitoru je dostatečně kvalitní a ostrá reprodukce obrazu, kterou zajišťuje podrobné rozlišení. Udává se v pixelech na palec (PPI) a obecně platí, že čím větší je tato hodnota, tím pečlivěji budou zobrazeny detaily na monitoru a bude proto o to ostřejší a čitelnější. S tím souvisí i velikost monitoru.

Levnější modely s úhlopříčkou 24 palců nabízí obvykle rozlišení Full HD. Uhlopříčka 27 může mít také Full HD, ale lepší je v tomto případě rozlišení QHD. Větší úhlopříčky pak potřebují rozlišení 4K, což splňuje i ty nejvyšší nároky na kvalitu.

Technologie proti blikání

Nejvíc zatěžující a nepříjemnou překážkou soustředěné práce je blikání monitoru (týká se většinou LCD monitorů). Kvalitní monitor by proto měl být vybaven technologií, která tento rušivý prvek eliminuje. Tedy třeba Flicker-free nebo také Flicker Less.

Modrý filtr

Úpravu teploty barev na monitoru v závislosti na okolním jasu a prostředí umožňují speciální filtry modrého světla. Konstantní záře modrého světla z monitoru totiž může mít negativní vliv na spánkový biorytmus.  Filtry ale přizpůsobují teplotu barev denní době a poskytují tak komfortní využívání monitoru i při dlouhé práci.

Pozorovací úhly

Pozorovací úhly jsou hodnoty, které udávají maximální úhel, ze kterého lze stále sledovat obraz na monitoru, bez toho, že by docházelo ke změně kontrastu nebo barev. Základní pravidlo je, že čím větší úhel, tím lépe. Kvalitní monitory zaručují přesnou reprodukci barev a obrazu doslova z libovolného úhlu. Klidně i 178° (tyto jsou ideální pro práci a prohlížení obsahu obrazovky několika lidmi současně).

Jak ovlivnit cenu monitoru?

Všechny tyto vlastnosti, které zdůrazňují bezpečnou a citlivou práci u počítače s ohledem na lidské zdraví, nabízí skutečně kvalitní monitory. A jak už to běžně bývá – za kvalitu musíte počítat i s vyšší pořizovací hodnotou. Vysoká cena kancelářských monitorů bývá častou překážkou před jejich pořízením. Jak takovou situaci řešit? Třeba velmi zajímavou úsporou peněz, když pořídíte monitor požadovaných kvalit jsou tzv. repasované LCD monitory.

Repasované monitory lze totiž pořídit se slevou běžně i v desítkách procent oproti zcela novému modelu. Tyto monitory pochází z předváděcích akcí, ukončených leasingů nebo se vrátily v zákonné lhůtě.

A přitom se jedná o modely z vyšších produktových řad výrobců. Důležitou zprávou je, že před uvedením do prodeje prochází monitory náročným testováním a případnou náhradou vadných dílů. Takže vy vždy dostanete jen perfektní zboží, a dokonce i záruku v délce 12 měsíců. Velký výběr repasovaných monitorů najdete na stránkách Eurotech.cz – specialista na repasovanou výpočetní techniku.

...