Kožená pohovka. Jak ji správně vyčistit doma, abychom ji nepoškodili?

Kožená pohovka je velice luxusním prvkem interiéru, který využívají jak domácnosti, tak také společnosti. Jejich nevýhodou ale může být to, že časem mohou vypadat zašle. Je zapotřebí je pravidelně čistit. Abychom je nepoškodili, musíte vědět, jak na to. Kůže je totiž materiál náchylný k oděrkům a škrábancům. Poradíme vám, jaké úklidové práce na své pohovce provést.

Profesionální výsledek

Pokud máte strach z poškození své kožené pohovky nebo se bojíte výsledku své práce, můžete se svěřit do rukou profesionálů. Ti mají v malíčku úklid kanceláří i úklid domácností a s každým materiálem si vědí rady. Proto pro ně kožená pohovka nebude problém. Profesionálové jsou zvyklí na odstraňování velkého množství skvrn. Používají speciální přípravky, do kterých by se nám asi nechtělo investovat. A tak mohou dosáhnout mnohem kvalitnějších výsledků.

Připravte si domácí přípravek

Jestliže to chcete zkusit sami, je zapotřebí povolat na pomoc přípravky. Existuje několik komerčních prostředků k ošetření kožené pohovky. Velmi dobře vám ale poslouží potraviny, které už máte doma. Smíchejte ½ šálku olivového oleje a ¾ šálku octa v láhvi s rozprašovačem. Dobře protřepejte. Pokud se chcete zbavit nepříjemného zápachu octa, můžete přidat také několik kapek éterického oleje.

Čištění pohovky

Nyní si připravte textilní utěrky, které nebudou pouštět chlupy. Octovou směs nastříkejte na malou část pohovky – nejlépe na málo viditelnou část. Zjistíte tak, jak se bude na nábytku chovat. Jestliže nedošlo k žádné reakci, můžete se pustit do čištění. Octovou směs stříkejte na pohovku z velké dálky, aby na ni dopadala jen něžná mlha namísto celých kapek. Co nejdříve pak otřete hadříkem. Čas od času lahvičku protřepte. Stříkejte vždy menší plochy, které ihned setřete. Postupujte tak po celé pohovce.

Proč ocet a olej?

Obě složky ve směsi mají svůj důvod. Ocet přidáváme, aby směs měla čistící schopnosti. Olej zase pohovku promastí a dodá jí lesk.

...