Koronavirus donutil lidi jednat. Pořizují si úsporná opatření

Nový typ onemocnění, který se prohnal Českou republikou jako vlna tsunami, napáchal řadu škod. je však třeba také konstatovat, že i koronavirus byl pro něco dobrý, i když to tak na první pohled nevypadá. Nový typ onemocnění byl pozitivní v tom, že lidé konečně dohnali veškeré resty, které měli. Začali více číst, rekonstruovali domácnosti, konečně se vrhli do jarního úklidu, který tak dlouho odkládali. A kromě toho začali řešit úsporná opatření, na které se vztahuje dotace z programu Nová zelená úsporám.

Pod úspornými opatřeními najdeme zařízení, která razantně snižují energetickou náročnost rodinného domu. Jelikož takový dům s úspornými opatřeními tak nezatěžuje přírodu a planetu obecně, vztahuje se na ně dotace, která se může dostat klidně až na padesát procent způsobilých nákladů. A to už nejsou zanedbatelné sumy peněz.

Eviduje se dvojnásobné množství podaných žádostí

Zájem o úsporná opatření a o dotace z programu Nová zelená úsporám však začal strmě růst už letos v lednu. Zájem se však nijak nezpomalil ani ve chvíli, kdy i u nás propukla pandemie, která se posléze dostala do celého světa. Ministerstvo životního prostředí České republiky už od letošního ledna eviduje dvojnásobné množství podaných žádostí, v nichž se žádá o získání dotace. Jedná se o dvojnásobné množství podaných žádostí v porovnání se stejným obdobím loňského roku.

Hitem jsou především solární panely

Energetické společnosti jenom potvrzují, že roste zájem o úsporná opatření. Zejména pak roste zájem o fotovoltaické elektrárny s dotací, které se umísťují nejčastěji na střechu rodinného domu. Na rostoucím zájmu o solární panely se pravděpodobně podepisuje i skutečnost, že je možné získat dotaci ve výši až 150 tisíc korun, ale také fakt, že během koronaviru ceny solárních elektráren výrazně poklesly.

...