Jak vybrat zahradní nábytek?

Není nic příjemnějšího, než se během teplých dní uvelebit na lavičce a užívat si krásné počasí. Parkové lavičky najdeme v každém městě nebo vesnici, pokud ale máte zahradu, kousek této idylky si můžete přenést i k sobě domů. Stačí jen vybrat správný zahradní nábytek. Zahradní lavice mohou být kovové, dřevěné, plastové i ratanové, z nichž všechny přináší určité výhody.

Dřevo je krásné, ale s údržbou se nadřete

Dřevěné lavice patří k nejoblíbenějším, ale zároveň k nejnáročnějším. V zahradě vypadají krásně a přirozeně, je ale třeba je chránit před povětrnostními podmínkami a vyžadují pravidelnou údržbu, především nátěry speciálním ochranným lakem. Jinak by se mohlo stát, že za pár sezón bude dřevo seschlé a zdeformované. Údržba se přímo odvíjí od použitého druhu dřeva.

Ratanové zahradní lavičky jsou na pohled hezké a efektní. Na venkovní posezení je vhodný pouze neloupaný nebo syntetický ratan. Má poměrně dlouhou životnost, hůře ale odolává povětrnostním podmínkám. Na zimu musíte nábytek umístit do vnitřních prostor. Jeho asi největší nevýhodou je ale nepříjemné vrzání, které se může objevit, pokud ho nebudeme pravidelně ošetřovat lněným olejem.

Plast je levný, ale dlouho nevydrží

Plastový zahradní nábytek je oblíbený pro nízké pořizovací náklady a nenáročnou údržbu. Nevadí mu déšť, ale se na slunci může vyblednout. Plast je lehký, takže stěhování není problém, je ale nejvíce náchylný vůči mechanickému poškození a ani nosnost nebývá příliš vysoká. V zelené zahradě může navíc působit nepatřičně.

Poslední a asi nejlepší variantou jsou kovové zahradní lavice, zejména ty, které jsou kombinované s dřevěným masivem. Mají vysokou nosnost, vypadají dobře a nevadí jim slunce, déšť ani mráz. Jsou těžké a stabilní, neublíží jim ani kontakt se zeminou, ani s betonem. Snadno se udržují čisté, a pokud čas od času ošetříte dřevěné části, nemusíte se prakticky o nic starat.

...