Požádejte o dotaci a snižte pořizovací cenu úsporných opatření

Chcete do budoucna ušetřit? Pak byste měli investovat do úsporných opatření. Ano, fotovoltaika, tepelné čerpadlo nebo rekuperace jsou sice dražší záležitosti, na druhou stranu dokážou energetickou náročnost rodinného domu snížit o desítky procent. A to slibuje rychlou návratnost investice. Navíc aktuálně je možné požádat o dotaci, proto neváhejte a o dotaci na rekuperaci či solární elektrárnu požádejte.

Dotace se opět vyřizují

Po několikaměsíční koronavirové pauze, kvůli které nemohly úřady pracovat na plné obrátky se opět začíná všechno dávat do pohybu. Žádosti o dotace na úsporná opatření se tedy opět vyřizují velmi rychle a byla by škoda, kdybyste o ni nepožádali také.

Říkáte si, že dotace na fotovoltaiku nebo jiné úsporné opatření je jistě příliš malá, proto se o ni nevyplatí požádat? Není to tak. Dotace z programu Nová zelená úsporám může dosáhnout i na několik desítek tisíc korun, což není málo. Dokonce v případě fotovoltaiky se může dotknout až 150 tisíc korun.

Při žádání o dotaci se jen musí dodržovat jedno pravidlo, a sice žádat maximálně o padesát procent způsobilých nákladů. Větší finanční příspěvek stejně získat nelze.

Na co všechno lze získat dotace?

Solární elektrárna, rekuperace nebo tepelné čerpadlo - to nejsou jediná úsporná opatření, na která lze získat dotaci. Dotační program Nová zelená úsporám si položil úkol, a sice podpořit každého, kdo chce nějakým způsobem snížit výrobu elektrické energie. Proto se jednorázovým finančním příspěvkem odměňují i ti, kteří vyměnili okna za nová a úspornější, také ti, kteří vyměnili střechu nebo kteří se rozhodli postavit nízkoenergetický dům.

Pamatujte na to, že dotace je jednorázovým příspěvkem, tudíž vám může být schválená jenom jednou. Do jedné žádosti tak klidně zahrňte vícero úsporných opatření, do kterých jste investovali nyní nebo v uplynulých dvou letech.

...