Víte, jak se nosí pončo?

Pončo je oblíbenou součástí šatníku. Je totiž nesmírně praktické, v závislosti na použitém materiálu toho zvládne opravdu mnoho.

Ponča v historii

Pončo má svůj původ v jižní Americe, kde ho nosilo původní obyvatelstvo. Historikové se dodnes neshodnou na tom, kde se pončo začalo nosit jako první. Snad by to mohla být oblast Peru nebo Ekvádoru.

Volný oděv je charakteristický absencí rukávů. Do Evropy se dostal až ve 20. století. V tomto případě se jednalo už o otázku módy, hitem byla hlavně v 70. letech. Pončo však neztrácí ani na praktičnosti. V současnosti obchody nabízejí několik typů.

Pletená ponča

Pletená ponča stylově vypadají, krásně hřejí a jsou úžasně pohodlná. Poslouží vám do chladnějších dní místo svetru. Hřejivé pončo se nejčastěji vyrábí z umělých materiálů, jako je polyester. Rovněž může být opatřeno umělou kožešinou.

Tento módní kousek se tak stane nepostradatelnou součástí vašeho šatníku na podzim a v zimě. Umožní vám se pohodlně zachumlat do měkkého. Současně díky pestré barevné paletě výborně vypadá.

Nosit jej můžete k sukni i kalhotám, lze jej obléknout i přes bundu či sako. Sluší každému typu postavy, ať jste drobná nebo vysoká. Máte-li pár kilogramů navíc, nemusíte se ponča obávat, působí velmi lichotivě.

Nepromokavá ponča

Podobnou službu ponča udělají výletníkům. Ponča z nepromokavých materiálů lze použít jako pláštěnku, která umí chránit před nepříjemným prudkým deštěm. Poprvé ponča z nepromokavého materiálu nosili příslušníci amerických vojenských sil v 50. letech 19. století.

Vyrábí se zpravidla z nylonu, polyesteru či vinylu. Vášniví vyznavači turistiky ocení, že se dají také rozprostřít a vytvořit z nich improvizované přístřešky. Nahradí vám tak stanovou celtu. Pončo je rovněž možné využít jako pláštěnku na batoh.

Jakmile se počasí umoudří, pončo snadno sbalíte do batohu a můžete pokračovat na cesty. V batohu nezabere téměř žádné místo a je praktické svou nízkou hmotností.

Ručníková ponča

Podobnou službu venku vám udělá ručníkové pončo. Ve srovnání s tím nepromokavým však patří naopak do počasí příznivého. Můžete si jej vzít na pláž či k rybníku, kde vám nahradí osušku. Rovněž jsou tyto doplňky používány při sportu.

Sportovní ponča nosí v hojném počtu vyznavači windsurfingu, ale kiteboardingu, wakeboardingu a mnoha dalších vodních sportů. Snadno se oblékají, jsou mimořádně pohodlná a neomezují v pohybu. Proto jde o ideální řešení, když máte na sobě plavky či neoprén. Jednoduše přes sebe přehodíte pončo a není vám zima.

Pokud se potřebujete převléct, pončo vám poskytne decentní ochranu před zvědavými pohledy. Chcete si z vody na chvíli odskočit? Abyste se nemuseli neprakticky balit do osušky, stejnou funkci splní právě pončo. Nemusíte se tak bát, že pokud někam půjdete, budete tam za sebou nechávat mokré stopy.

...