Jak vyčistit odpad octem?

Pokud máte ucpaný odpad, může vám pomoci klasický ocet. Jde o účinnou pomůcku, která vás zbaví problémů s pomalu odtékajícím a ucpaným odpadem. Jak tedy postupovat?

Nechte odtéct všechen zbytek vody z vany, umyvadla či ze dřezu. Pokud odtéká pomalu, můžete zkusit použít zvon. Lze použít klasický, bílý nebo jablečný ocet. Kyselá báze vytvoří pěnivou chemickou reakci. Můžete přidat i další složky jako reakční surovinu. Ocet namíchejte se sodou v poměru ½ šálku sody a ½ šálku octa. Citron v poměru 1 šálek citrónové šťávy a 1 šálek jedlé sody. Lze smíchat i ¼ šálku boraxu, ¼ šálku soli a ½ šálku octa.

Postup při čištění odpadu

Nalijte ocet spolu s některou z reakčních surovin do odpadu. Směs napění, jakmile se spustí chemická reakce. Zakryjte odpad zátkou a nechte směs působit 30 minut. Následně vyčistěte odpad zvonem, existuje i menší zvon přímo na dřezy. Tlak pomůže uvolnit ucpaný odpad. Usazeniny jako vlasy lze vytáhnout drátem s malým háčkem na konci. Pak propláchněte odpad horkou vodou a použijte k tomu hned i několik konvic horké vody. Odkryjte odpad a opatrně vodu vlijte dovnitř. Pokud máte plastové trubky, použijte horkou, nikdy ne vroucí vodu. Jestliže odpad stále odtéká pomalu, opakujte celý proces.

Na co si dát pozor

Jestliže usazenina stále odolává, je možné, že se vám v odpadu zachytilo více vlasů a na něj se nabalili další nečistoty, jako třeba tuk a kousky jídla. V tom případě je nutné vytáhnout usazeninu manuálně, a pokud se vám to nepodařilo, raději zavolat instalatéra. Zkontrolujte také, zda není potrubí zrezivělé. Vždy se pokuste problém s ucpaným odpadem zachytit dřív, než se odpad zcela ucpe. Pokud jste do odpadu nalili zakoupené rozpouštědlo, raději tento způsob čištění nekombinujte s octem. Ocet a chemikálie v běžných rozpouštědlech mohou dohromady vytvářet jedovaté výpary. Můžete také místo octa zkusit čištění odpadů jedlou sodou.

...