8 tipů, jak urychlit regeneraci po operaci očních víček

Jednoho krásného dne jste se probudili a zjistili jste, že vypadáte mnohem unaveněji a starší než dřív. Viník vám hned padnul do oka – s povislou kůží ztěžkla horní víčka a polštářky tuku vám vytvořily pytle pod očima. Šlo to rychle, operaci už máte za sebou a teď už se nemůžete dočkat, až uvidíte výsledek. Jak napomoci rychlému hojení dočasných otoků a modřin a prokouknout v co nejkratším čase? Pokud dodržíte následujících několik pravidel, budete žasnout, jak brzy se vám rozzáří pohled. Regenerace po operaci očních víček je důležitá.

1

Délka pracovní neschopnosti se vždy odvíjí právě od dodržování lékařských doporučení. Běžná doba klidového pracovního režimu ale podle MUDr. Anety Krajcové, plastické chiruržky kliniky Mediestetik,bývá okolo jednoho týdne. Ideální je, pokud se v tomto čase můžete od práce naplno odstřihnout – snažte se tedy vše potřebné vyřídit předem a řešení akutních situací delegovat. To samé platí i pro práci v rodině. Hlídání dětí a pomoc v domácnosti jsou první týden po zákroku podle pacientek k nezaplacení, zmiňuje Dr. Krajcová.

2 Dodržujte přesně lékařská doporučení

Všechny potřebné informace byste měli dostat na předoperační konzultaci nebo i během bezprostřední pooperační návštěvy lékaře. Pamatujte, že žádná z rad tu není jen tak a má svůj účel. Mezi základní kroky v pooperační péči u blefaroplastiky patří chlazení otoků a dostatek krycího materiálu. Lékař by vás také měl upozornit, že pokud potřebujete oko / oční okolí otřít, hlavní pravidlo zní: přikládat – NEdrbat!

3 Chraňte oči před sluncem

Této části se jednoduše nevyhnete – během prvních dvou týdnů po operaci je třeba venku nosit ochranné sluneční brýle. Nejlepší jsou ty s rámečky, které ochrání vaše oči i ze stran.

4 Nenamáhejte oči

Nečtěte e-maily, knihy, nekoukejte do mobilu a nesnažte se ani dohnat několik posledních sérií vašeho oblíbeného seriálu. Všechny tyto činnosti vysušují oční sliznici, a právě tomu je třeba se vyhnout, pokud chcete urychlit celkovou rekonvalescenci. 

5 Vyhněte se náročným aktivitám

V prvních dvou týdnech po operaci byste se měli vyhnout zvyšování krevního tlaku v hlavě, a tedy i v oblasti očí. Zapomeňte proto na veškeré kardio sporty – aerobic, běhání nebo jakýkoliv jiný náročný sport. A na domácím hřišti platí to samé. Snažte se vyhnout předklánění a ohýbání a vůbec všem aktivitám, při kterých se vám nahrne krev do hlavy.

6 Odpočívejte

Spánek léčí, to víme všichni. V období po zákroku vaše tělo jednoduše potřebuje hodně energie na hojení ran – tak mu ji dopřejte. Dostatek spánku je popravdě to nejlepší, co můžete pro rychlou regeneraci udělat. Nepřemáhejte se a šup pod peřinu.

7 Nekuřte

Kouření zpomaluje hojení a nese s sebou i riziko zanesení infekce do rány, zmiňuje Dr. Krajcová. O tom, že byste měli přestat kouřit, tak uslyšíte hned na první konzultaci. Obecně se totiž, podle Dr. Krajcové, doporučuje přestat kouřit cca 6 týdnů před operací. A vydržet byste to měli i po ní. Výsledek za to rozhodně stojí – a tím se zároveň dostáváme k poslednímu doporučení.

8 Mějte výsledek jako motivaci

Ano, v prvních 5–7 dnech budou vaše oči oteklé, rány zarudlé a oční okolí se vybarví do modra. Tohle období je náročné pro každého pacienta, který netrpělivě čeká na výsledek. Buďte ale trpěliví, koneckonců je to jen pár dní a poté se začne vše vracet do normálu. Rozhodně ale ne k předchozímu stavu. Vaše víčka se odlehčí, oči rozjasní a vy budete vypadat o poznání mladší.

Dr. Krajcová proto na závěr radí: „Myslete na to, že cesta je cíl.“  Soustřeďte se tedy na proces rekonvalescence a pečlivě dodržujte všechna doporučení a pravidla. Upřímně, co jsou to dva týdny, když vás výsledek vrátí o několik let zpátky.

...