Jak vybrat venkovní LED osvětlení?

Nasvícení dvorku, zahrady, stavby, ale i veřejného prostranství se neobejde bez kvalitního světla. Pro soukromé účely využijete především venkovní LED reflektor, který se dá snadno nainstalovat a přenášet. Pro veřejná prostranství se hodí LED veřejné osvětlení. Velmi úspornou variantou je solární veřejné osvětlení, které je navíc ekologické.

Důležitý je stupeň krytí

Při vybírání jakéhokoliv venkovního LED osvětlení je důležitý parametr IP, který udává stupeň krytí. Je složený ze dvou čísel. První číslo značí ochranu proti prachu a jinými pevnými předměty, druhé označuje ochranu před vniknutím tekutin. Pokud se setkáte se zápisem, kde je jedno číslo nahrazeno písmenem „x“, znamená to, že výrobce uvádí pouze jednu hodnotu krytí.

Čím vyšší je číslo, tím vyšší je ochrana. Nejvyšší možná ochrana proti pevným předmětům je 6, kdy je LED světlo úplně chráněno před prachem. Nejvyšší ochrana proti tekutinám se označuje číslem 9, která značí, že světlo je chráněné proti tryskající vysokotlaké horké vodě. U venkovních světel je třeba alespoň IP44, tedy ochrana před tělesy o průměru 1 mm a proti vodě stříkající ze všech směrů.

Budoucnost pro obce

Venkovní LED reflektor má o 85 % nižší spotřebu energie při stejné svítivosti jako halogenové světlo. Nepotřebuje se zahřát, okamžitě po zapnutí svítí na plný výkon. Je mnohem odolnější, proto se hodí i do dílny. Ideální je kombinovat je s pohybovým čidlem a nainstalovat je nad vstupní dveře nebo před garáž.

V současné době většina obcí používá vysokotlaké výbojky, které mají nižší pořizovací cenu, ale spotřebovávají více energie než LED veřejné osvětlení. Výbojky navíc vydávají UV záření, které přitahuje hmyz. Naproti tomu LED osvětlení má nízkou poruchovost, produkují minimum světelného smogu a vyzařuje přirozené světlo, které se více přibližuje dennímu světlu. Solární veřejné osvětlení má ještě vyšší návratnost investice.

...