Jak vybrat helmu na skútr

Helma. Vybavení, které by nemělo chybět na žádném vozidle, které není kryté střechou. Kolo, koloběžka, skútr, motorka. Všude by měla helma být. Nejenže je to do 18 let povinné, ale také jde především o naši bezpečnost.

Je velice důležité, abychom si chránili hlavu, která bývá nejčastějším místem poranění. Jak ale vybrat tu správnou helmu? A jak vybrat tu nejlepší na skútr? O tom bude tento článek. 

Jak rozdělujeme helmy?

Helmy na skútr či motorku rozdělujeme vždy podle toho, na jaký skútr ji budeme používat. Existují totiž přilby na skútr, které jsou otevřené, které volí většinou právě jezdci na skútrech.

Otevřené helmy jsou na skútr vhodné tehdy, pokud jezdíte například ve městě či po vesnici a nedosahujete vysoké rychlosti. Tato helma nenabízí ochranu spodní části hlavy a brady. Většina modelů má i sluneční clonu, která je velice výhodná.

Mezi výhody otevřených helem patří především to, že jsou cenově dostupné, nejsou na hlavu až tak těžké a v létě vám pod ní hlava větrá. Mezi značné nevýhody můžeme zařadit například to, že vám helma neposkytuje až tak velkou bezpečnost. 

Dále máme helmy, které nazýváme integrální. Jedná se o typ, který je podle statistik nejbezpečnější a za druhé se hodí na většinu takových vozidel, ať už mluvíme právě o skútrech či motorkách. Díky tomu, že mají ochranu po celém obličeji, poskytují větší bezpečnost. Helmy jsou vybavené ventilačními systémy, které se vám ve velkých vedrech budou hodit. 

Dále máme také typ helem, které jsou označovány jako vyklápěcí. Tento typ je kombinací helmy otevřené a integrální. Tento typ má velký komfort, díky kterému se plno jeho uživatelů cítí pohodlně.

Velkou výhodou je, že tyto helmy mají dvojité plexi, které také přispívá k vaší bezpečnosti. Nevýhodou je to, že jejich váha může být trochu větší a vás to na hlavě může tížit. 

Jak ale vybrat tu správnou? 

Velikost je jedna z věcí, na kterou si musíte dát záležet při výběru té správné helmy. Velikost totiž hraje velice důležitou roli při výběru. Pokud totiž zvolíte větší velikost, na hlavě vám helma nebude držet a při pádu vás neochrání tak, jak by měla.

Pokud nakupujete přes internet, dejte si pozor, přes jaký web objednáváte a dívejte se také na to, zda je možnost případného vrácení. Nákup přes internet se ale nedoporučuje, vždy je lepší si takové věci zkusit naživo. 

Design také hraje důležitou roli při nákupu a kdo říká že ne, tak nemá pravdu. Pokud si koupíme helmu, která bude sice splňovat všechny požadavky, ale nebude se nám líbit, může se stát, že ji raději nosit nebudeme. Veliký důraz byste také měli dát na barvy, které jsou vidět nejen za světla, ale i za tmy. Tudíž kombinace barev či reflexní barvy. 

Je také dobré hledět na to, jaký komfort a příslušenství helma nabízí. Mezi další parametry, na které bychom neměli zapomenout se zeptat, patří: zapínání, ventilace, zda je možné pod ni nosit brýle, antifog (úprava proti zamlžení), ale především BEZPEČNOST!

...