Rady pro výběr vitríny do muzea

Rady pro výběr vitríny do muzea

Nezáleží na tom, jestli vybíráte vitríny do muzea, na výstavu nebo pro soukromé sběratelské účely. Tak jako tak by měly splňovat určitá kritéria, abyste z vystavených předmětů měli opravdovou a dlouhodobou radost vy i všichni, kdo se přijdou podívat.

Jakou vitrínu vybrat?

K vystavování jsou samozřejmě nejlepší prosklené výstavní vitríny. Těch ale existuje několik druhů. Pokud mají být předměty viditelné ze všech stran, pak zvolte vitrínu s proskleným korpusem. Sklo by mělo být bezpečnostní a tvrzené o tloušťce alespoň 6 mm. Většina takových vitrín má nastavitelné police, které přesně poslouží vašim účelům.

Pro vystavování dokumentů, knih, šperků nebo jiných menších exponátů se většinou používají stolové vitríny. Otevírají se zpravidla zvednutím víka, takže aranžování předmětů v nich je velmi jednoduché. Mezi jejich další výhody patří praktické rozměry – nemusíte jim vybírat takové místo, aby k nim byl přístup ze všech úhlů.

Pokud se chystáte prezentovat předměty, které jsou sice drobnější, ale musí stát a pohled shora by jim nesvědčil, zvolte závěsné vitríny. Hodí se především na drobné sošky, rostliny, řemeslnou výrobu a podobně.

Co ještě by vitrína měla splňovat?

Vitríny by měly být uzamykatelné. Některé z nich mohou mít i praktické šuplíky pro případ, že spolu s exponáty chcete uskladnit ještě náhradní informační materiály nebo jiné dokumenty. Samozřejmě se hodí také kvalitní osvětlení – i přesto, že výstava bude probíhat přes den, dobře nasvětlené exponáty budou vždy vypadat lépe.

Vitríny chrání vystavené předměty před prachem a zvědavýma rukama návštěvníků. Samy ale nijak chráněné nejsou, proto je třeba každé vitríně dopřávat pravidelnou údržbu. Sklo vyleštěte speciálním přípravkem s alkoholem a hadříkem z mikrovlákna, dřevěné povrchy otírejte vlhkým hadrem. Nepoužívejte žádné abrazivní prostředky nebo materiály, mohli byste vitrínu nenávratně poškodit.

...