Syndrom vyhoření na mateřské není výjimečným stavem

Léčba závislosti na alkoholu bývá jen následkem syndromu vyhoření, který je v současné společnosti stále častěji se vyskytovaným jevem. Řada lidí si však tento zdravotní problém pojí spíše s neutuchající prací, ale ve skutečnosti problém může přijít i do mladé rodiny, respektive k ženě na mateřské dovolené. A to nemusí zrovna vydělávat a zároveň pečovat o dítě. Péče o ratolest je mnohdy prací na plný úvazek a syndrom vyhoření je tedy také velmi pravděpodobný.

Dokonalá matka i atraktivní manželka zároveň

Za syndromem vyhoření v těhotenství velmi často stojí snaha být dokonalá po všech směrech. Na jedné straně chcete mít neustále uklizenou domácnost a věčně spokojené dítě, kterému dopřáváte prakticky všechno, co můžete. Kromě dokonalé matky však chcete mít i bezchybnou a stále atraktivní manželkou, respektive partnerkou, proto vaříte večeře a snažíte se být stále aktivní i po intimní stránce vztahu.

A nakonec do toho vstupuje i chuť být i pracující ženou, která do rodinného rozpočtu také svým dílem přispívá. Jenže to všechno jsou aspekty, které dohromady mohou stát za naprostým vysílením organismu a vznikajícím syndromem vyhoření.

Vnímejte sebe i své stavy

Zejména z počátku se syndrom vyhoření poznává jen stěží. Přece jenom při vstupu dítěte do rodiny jste stále nadšenou matkou, šťastnou, která by udělala pro dítě první poslední, protože je zkrátka nováčkem a vymodleným potomkem. Jenže když do hry vstoupí běžný život a neustálé úsilí být dokonalá po všech směrech, mohou do hry vstoupit i různé stavy, které je dobré evidovat a vnímat. Právě ty jsou totiž poznávacím znamením.

Mezi tyto stavy, jež jsou rozpoznávajícím signálem syndromu vyhoření, patří pocity beznaděje, také nízké sebevědomí spojené se zanedbávajícím vzhledem, pocity méněcennosti nebo deprese, které poté mohou vyústit v řadu závislostí. K tomu se může přidat i nechutenství, třes nebo bušení srdce, případně i výrazně slabá imunita.

...