Tlumiče jako klíčová součást odpružení vozidla

Automobil se skládá z řady nejrůznějších součástí a každá z nich se velkou měrou podílí na celkovém fungování vozidla. Pokud jedna součástka nefunguje podle plánu, může to velkou měrou a velmi negativně ovlivnit další chování automobilu. Mezi vůbec nejzásadnější autodíly patří tlumiče do auta, která, i když se bude jednat o tlumiče BMW nebo Audi, mohou jednoho dne vypovědět svou službu. Proto je kontrolujte.

Co jsou to tlumiče do auta

Tlumiče jsou součástí takzvaného odpružení vozidla a jsou velmi klíčovým autodílem, jenž se podílí na bezpečné jízdě a správném fungování vozu. Byly vynalezeny proto, aby kompenzovaly namáhání podvozku při jízdě na nerovných silnicích.

Jejich hlavním úkolem je především tlumit složitý mechanismus, také veškeré vibrace s tím spojené a také nárazy, ke kterým při jízdě může docházet. Zajišťuje také neustálý kontakt kol s vozovkou, což je důležité pro bezpečnou jízdu nejen při ježdění v zatáčkách.

Jelikož je tedy skutečně prvkem, jenž se podílí na bezpečné jízdě ve vozidle, musíme ho pravidelně kontrolovat. Především po ujetí jistého počtu kilometrů, po kterých by jejich výměna přicházela v potaz.

Jak vypadají tlumiče

Tlumiče na první pohled rozpoznáte prakticky ihned. Jsou tvořeny dutou ocelovou trubkou, která je na jedné straně utlumená. K této části je přivařeno očko, díky němuž dochází k připevnění vzpěry k náboji kola.

Poté zde máme tyč tlumiče. Zpravidla se jedná o ocelovou tyč, jejíž část závisí od modelu mechanismu. Na jedné straně je tyč připevněna k ložisku, na druhé straně je umístěný píst uvnitř válce.

Píst je ostatně další součást tlumiče. Pohybuje se uvnitř válce a vytváří tlak na kapalinu nebo plyn. Máme zde také obtokový ventil namontovaný k pístu, který zajišťuje správné fungování nejen pístu, ale i dalších věcí okolo.

...