Pozor na azbest. Likvidovat ho musí certifikovaná společnost

Bourací a demoliční práce jsou zkrátka někdy daleko výhodnějším řešením než rekonstrukce konkrétního příbytku. Ne každý dům ustojí rekonstrukci a ne u každého domu je rekonstrukce výhodným řešením. Zejména u starých domů a stodol bychom měli zvážit demolici, i když se budete muset posléze postarat o odvoz suti a demoličního odpadu. Demoliční odpad však budete moct zlikvidovat příslušně jen tehdy, kdy se nebude jednat o azbest. Pokud byste se snažili zlikvidovat azbest svépomocí, hrozí vám velice vysoké pokuty, které by mohly demolici značně prodražit.

Jak jsme zmínili, někdy jsou demoliční práce daleko výhodnějším a ekonomičtějším řešením. Bohužel je třeba konstatovat, že se můžou i demoliční práce pořádně prodražit, pokud nebudete respektovat zákonem stanovená pravidla. K pravidlům například patří to, že azbest musí likvidovat jenom certifikovaná společnost, pokud se do likvidace tohoto nebezpečného materiálu pustíte sami, pokuty se mohou dostat do obřích výšin.

Azbest součástí střech, domů i garáží

I když se dnes azbest jako materiál při stavění domů nepoužívá, dříve tomu tak nebylo. Dříve se totiž nevědělo, že azbest je nebezpečný, a tak se používal při stavbě paneláků, domů nebo garáží. Dokud se do něj však nijak nezasáhne, není nijak nebezpečný. Pokud však dojde k demolici takového domu nebo garáže, likvidovat demoliční odpad musí opravdu certifikovaná společnost.

Jak jsme zmínili, azbest se nachází například ve zdech domů, ale také ve střešních krytinách nebo v některých izolačních prvcích. Z tohoto materiálu mohou být staveny i garáže nebo zahradní domky, nemusí z něj být postavené jenom klasické rodinné domy nebo paneláky.

Ať neohrozíte sousedy

Než dojde k demolici, je třeba získat potřebná povolení a ohlášení. Pokud si jste jistí tím, že se v bourací jednotce nachází azbest, informujte o tom úřady co nejrychleji. Při bourání si však dejte pozor na to, aby nedošlo k ohrožení sousedních staveb či pozemku jako takového.

...