Jak vyprat zaschlou krev na oblečení?

Existuje celá řada skvrn, které jsou obtížné pro odstranění. Skvrna od krve lze odstranit speciálními čisticími prostředky, ale můžete vsadit i na léta prověřené babské rady.

V každé domácnosti se občas stane, že si někdo potřísní oblečení krví. Mohou to být odřená kolena u dětí i řezná rána nožem během vaření. Skvrna od krve se musí rychle odstranit, aby tam nezůstala nakonec navždy. Existuje více způsobů, jak znečištění od krve odstranit. Ať už se jedná o dětské kalhoty, dámská trička s dlouhým rukávem nebo společenské šaty, je nutné zasáhnout včas.

Začněte studenou vodou

Základní první pomocí na skvrny od krve je studená voda. Zaschlé skvrny od krve čistíme tak, že látku nejprve namočíme alespoň na den do studené vody. Nikdy neperte oblečení od krve hned v teplé vodě. Teplá voda způsobí sražení krve a krev se dostane hlouběji do vláken látky. V pračce perte skvrny od krve maximálně na 40 °C. Větší teplota vody způsobí, že vám skvrny od krve na oblečení nakonec zůstanou.

Čištění čerstvých skvrn od krve

Oblečení nechte namočené ve studené vodě na několik hodin. Pak jej vyperte kvalitním pracím prostředkem. Tento způsob je mnohem účinnější v případech, kdy namáčíte do vody čerstvou skvrnu od krve, nikoliv skvrnu zaschlou. Pokud nemáte po ruce pračku, nechte oblečení pár hodin ve studené vodě a přeperte jej v mýdlové vodě. Mýdlovou vodu případně doplňte prostředkem obsahujícím čpavek s klasickou jedlou sodou nebo octem.

Čištění zaschlých skvrn od krve

Zaschlé skvrny od krve se odstraňují mnohem hůře. Látku namočte do studené vody alespoň na jeden den. Pak mechanicky přetírejte místo od krve roztokem boraxu nebo čpavku. Zaschlou skvrnu od krve lze odstranit i namočením do vlažné vody alespoň na hodinu, pak ji posypat solí a opět nechte hodinu působit. Mechanicky místo několikrát očistěte a properte ve studené vodě. Dle potřeby postup opakujte. Můžete také nechat sůl na oblečení působit a mechanicky vytírat skvrnu se solí do sucha, dokud skvrna nezmizí. Neaplikujte na jemné materiály, které by se mohli poškodit.

Jak na zaschlou krev na vlněných materiálech

Pokud jde o klasickou bavlnu, jako je třeba dámské tričko s krátkým rukávem, nemusíte být tak opatrní, jako třeba u vlny. Z vlněných látek odstraníme skvrny od krve pomocí kašičky z pšeničné mouky, kterou necháme na skvrně od krve nejprve zaschnout a pak ji dobře vykartáčujeme jemným kartáčem. Skvrnu přetřeme vodou s trochou čpavku a nakonec ji přežehlíme přes mokré plátno.

 
...