Jak vybrat svářečku?

Poradíme vám, jak vybrat svářečku, abyste s ní byli spokojeni a vydržela vám po dlouhá léta. Přeci jen se jedná o jednorázovou investici. Proto se zaměřte na to podstatné, abyste neudělali chybu při výběru. Co si pohlídat?

Zatěžovatel

Jako první vás u dobré svářečky bude zajímat kritérium svařovacího proudu. Když si vezmete hodnotu průměru obalené elektrody, kterou se u MMA zdrojů chystáte používat, nebo u MIG/MAG zdrojů sílu materiálu, kterou budete potřebovat provařit, tuto hodnotu budete následně násobit čtyřiceti. Výsledná hodnota je proud, který budete potřebovat. Tento proud by vaše svářečka měla být schopna dodat při zatěžovateli nejméně šedesáti procent.

Co se stane, když vybírám špatně

Když byste tyto hodnoty neřešili a rozhodli byste pro jinou svářečku, která se vám líbí svým vzhledem nebo cenou, zřejmě budete brzy velmi zklamaní. Při nižších hodnotách zatěžovatele totiž může svářečka často vypínat. Bude se prostě a jednoduše přehřívat a bude nutno přerušit práci, aby se mohla zchladit.

Maximální proud svářečky

Maximální proud svářečky při výběru vůbec nehraje tak podstatnou roli, jak by se na první pohled mohlo zdát. Vždy si více všímejte zatěžovatele. Pokud totiž budete sledovat jen maximální proud, nakonec byste mohli zjistit, že místo kýžené potřeby svařovat elektrodami o průměru větším než 3 milimetry se nakonec dostanete stěží k tomu, že budete moci svařovat pouze elektrodami o průměru jen okolo dvou milimetrů.

Zatěžovatel je tedy hodnota, která vás zajímá nejvíce. Samozřejmě ale dobrou svářečku poznáte také podle toho, že k ní prodejce nabízí možnost servisu, nebo že má ještě další doplňkové funkce. Cena by u koupi tohoto přístroje měla být až na posledním místě. Vždyť se jedná o přístroj, který vám bude sloužit po dlouhá léta, a který je nutno mít v nejvyšší možné kvalitě, abyste dosáhli potřebného výsledku a zároveň svařovali zcela bezpečně.

...