Co znamenají symboly praní na oblečení?

Víte, co znamenají symboly na oblečení pro údržbu? Podívejme se, co jednotlivé znaky znamenají. Prací symboly jsou pro správnou údržbu důležité.

Vanička je symbol praní, kroužek čištění, trojúhelník bělení, čtverec sušení a žehlička je symbol pro žehlení. Postupně si více projdeme jednotlivé symboly údržby. Je třeba šetrně prát spodní i stahovací prádlo, podprsenky i kalhotky.

Praní a prací symboly

Číslo ve vaničce značí nejvyšší teplotou praní. Podtržení značí šetrné praní, zvolna klesající teplotou máchání a mírné odstředění prádla. Přerušované podtržení určuje mírné máchání i odstřeďování a zákaz ručního ždímání. Dvojité podtržení značí třetinu množství prádla v pračce. Vanička s vnořenou rukou značí ruční praní s teplotou vody do 40 °C. Přeškrtnutá vanička zakazuje praní.

Čištění a symboly

Chemické čištění je znak pro prádelny. Písmeno F ukazuje standardní postup chemického čištění bez rozpouštědel. Značka P umožňuje používat určitá rozpouštědla a W je značka jen pro mokré čištění. Přeškrtnutá značka znamená, že se nesmí oblečení chemicky čistit. Pokud je značka podtržena, jde o omezené přidání vody, mírné mechanické působení a zvýšení teploty.

Bělení a symboly

Prázdný trojúhelník nebo s vepsaným „cl“ značí, že lze bělit s přípravky s chlórem. Přeškrtnutý trojúhelník zakazuje bělení. Vyšrafovaný trojúhelník umožňuje pouze oxygenová bělidla.

Sušení a symboly

Nejčastěji jde o čtverec s kolečkem uvnitř. Když je přeškrtnutý, nesmí se prádlo sušit v bubnové sušičce. Když není přeškrtnutý, dvě tečky uvnitř znamenají standardní sušení a jedna tečka sníženou teplotu. Další čtvereček bez kroužku s jednou čárkou uvnitř znamená možnost sušení na šňůře. Pokud jsou zde tři čárky, musíme prádlo sušit naplocho.

Žehlení a symboly

Symbol žehličky je uvnitř doplněn tečkami pro maximální teplotu. Tři tečky jsou 200 °C, dvě tečky jsou 150 °C a jedna tečka 110 °C. Přeškrtnutá žehlička zakazuje žehlení. Vystupující pára pod žehličkou doporučuje žehlení s napařováním a přeškrtnutí jej zakazuje.

...