Pracovní obuv se dělí do několika kategorií. Vyberte si tu správnou pro vaše zaměstnání

Pracovní obuv se dělí do několika kategorií. Vyberte si tu správnou pro vaše zaměstnání

Bezpečnost práce je třeba dodržovat na každém pracovišti nezávisle na tom, jestli mluvíme o staveništi, truhlárně nebo o kanceláři. Součástí podmínek BOZP je mimo jiné i zajištění vhodné pracovní obuvi, kterou je zaměstnanec povinen nosit, aby bylo ochráněno jeho zdraví a předcházelo se tak újmám nejen na zmiňovaném zdraví, ale také na životě. Pracovní obuv lze dnes rozdělit rovnou do několika kategorií, z nichž si stačí vybrat tu správnou pro vaše zaměstnání či obor. S tím pomůže firma Extéria, která je předním poskytovatelem poradenství v oblastech BOZP a PO.

Obecně lze pracovní obuv rozdělit na pracovní, bezpečnostní a ochrannou. Každá kategorie se liší normami a dále se dělí.

Pracovní obuv dle normy ČSN EN 20347

Zmiňme si nejdříve pracovní obuv dle normy ČSN EN 20347, kterou lze rozdělit na OB, což jsou jednoduché pracovní nohy s otevřeným střihem a bez paty. Pak sem spadají boty O1, což jsou boty s uzavřenou patou a absorpcí energie v patě, či O2, které jsou navíc odolné ještě proti průniku vody a vodu případně absorbují. Pracovní obuv O3 je ještě odolná proti propíchnutí a pyšní se dezénovou podešví.

Ochranná obuv dle normy ČSN EN 346

Trošku širší je kategorie ochranné obuvi dle normy ČSN EN 346. Spadají sem boty PB, které nemají zpevněnou patní část a mají chráněnou špičku s ochranou proti nárazu energií a stlačení do určené hodnoty. Ochranná obuv P1 se navíc pyšní uzavřenou patou a antistatickými vlastnostmi a P2 je navíc odolná vůči průniku vody a absorpci vody.

Pak existují také ochranné boty P3, jež jsou navíc odolné proti propíchnutí, obuv P4 navíc absorbuje energii v patě a P5 se pyšní dezénovou podešví.

Bezpečnostní obuv dle normy ČSN EN 345

Třetí kategorií jsou boty bezpečnostní, které nyní splňují normu ČSN EN 345. Rozdělují se velice podobně jako předcházející kategorie čili jednotlivé boty se liší hlavně uzavřeností paty, odolností proti průniku vody či proti propíchnutí. Tento typ obuvi je však odolnější proti většímu nárazu energií a proti většímu stlačení.

...