Vítáme tě na stránkách Czporadna.cz

Po registraci se staneš součástí bezva kolektivu a získáš řadu nových funkcí.

Neváhej a registruj se! >> zde <<

+1 bodů
341 zobrazení
v kategorii Právo a zákony
Výživné jsem platila, ale pak byla dcera vyhozena ze školy a nahlášena na pracovnín úřadě. Dceři je 20 let a od září znovu nastupuje na jinaou školu od prvního ročníku a bývalý manžel po mně chce opět výživné. Má na to právo? Děkuji Kašparovská

Vaše reakce

Vaše jméno:
Soukromí: Vaše e-mailová adresa bude použita pouze pro zaslání těchto notifikací
Anti-spamová verifikace (Odpovězte na otázku):
Pro přeskočení této verifikace v budoucnu, se prosím přihlašte nebo registrujte.

3 reakce

+1 bodů

Otázka je veľmi citlivá, preto radšej citujem:

"Vyživovací povinnost rodičů trvá do doby, než jsou děti samy schopny se živit. Nijak to nesouvisí s věkem dítěte, vyživovací povinnost nezaniká dosažením zletilosti, tedy osmnácti let. Pokud dítě i po tomto věku dále studuje, trvá vyživovací povinnost až do konce studia. Je ale třeba, aby se jednalo o studium smysluplné, jímž se dítě připravuje na budoucí povolání. Pokud dítě střídá školy bez toho, aby některou z nich dokončilo, nelze na rodičích spravedlivě požadovat další placení výživného. To je ovšem třeba řešit na základě konkrétních okolností. Vyživovací povinnost naopak může skončit i před osmnáctým rokem věku, pokud dítě ukončí školu a v dalším studiu nepokračuje."

odkaz: Výživné a alimenty v ČR

Výživné pro děti:  " Čím se řídí vyživovací povinnost?

Vyživovací povinnost upravuje od roku 2014 Nový občanský zákoník, zákon č. 89/2012 Sb. (dále jen „NOZ“), který ve značné míře přebírá znění původního zákona o rodině č. 94/1963 Sb. (dále jen „ZoR“) z roku 1963. NOZ definuje několik druhů vyživovacích povinností – mezi manžely, mezi rodiči a dětmi, mezi rozvedenými manžely, mezi potomky a předky, i stanovuje výživné a úhradu nákladů neprovdané těhotné ženě nebo matce.

Obecná pravidla pro přiznání výživného, včetně pravidel týkajících se nezletilých dětí, se nacházejí v části Vyživovací povinnost (§910 – §923)."

odkaz: Kde jsi táto? Výživné pro děti

Nový občanský zákoník v §911 :

„Výživné lze přiznat, jestliže oprávněný není schopen sám se živit. odkaz: NOZ §911

Doporučujem vám pozrieť si citované stránky, odkaz je na konci danej citácie



0 bodů
arygnoc Registrovaný (913 bodů)

výživné sa neplatí (vyživovacia povinnosť nevzniká) iba na základe chcenia či znenia zákona (viď príspevok led).

vyživovacia povinnosť pre vás vzniká iba na základe právopatného rozhodnutia súdu (občiansko-právneho).

ak manžel chce, aby ste výživné platila, musí podať návrh súdu a ten musí rozhodnúť.

nie je vašou povinnosťou o tomto exmanžela vyrozumieť, na to musí prísť sám.

v tomto prípade, keď je dcéra staršia ako 18 rokov, by tak mala učiniť práve ona (nie teda exmanžel), alimentačná povinosť určená súdom je potom adresovaná práve k rukám dcéry - teda exmanžel nebude mať tieto peniaze k dispozícii.

 

;-Q
 

image
súhlasím, rozhodnutie o vyživovacej povinnosti náleží súdu, ale aj súd musí postupovať v zmysle zákona.


Související témata

+2 bodů
1 reakce 212 zobrazení
0 bodů
3 odpovědí 639 zobrazení
3.8.2014 v kategorii Tato poradna anonym
0 bodů
5 odpovědí 3.6k zobrazení
0 bodů
2 odpovědí 267 zobrazení
0 bodů
2 odpovědí 219 zobrazení
+3 bodů
3 odpovědí 313 zobrazení
0 bodů
1 reakce 287 zobrazení
30.3.2017 v kategorii Právo a zákony Nikola
0 bodů
1 reakce 226 zobrazení
0 bodů
4 odpovědí 360 zobrazení
...