0 bodů
2.9k zobrazení
v kategorii Společnost

Když jdu třeba nakoupit a mám to cca 400 metrů od domova. Musím sebou pořád nosit doklady? Konkrétně občanku?

Prosím, přihlaště se nebo registrujte se pro vložení reakce k tématu.

12 reakce

+2 bodů
boruvka Registrovaný (403 bodů)

U nás jedna paní u paneláku venčila psa. Policie po ní chtěla občanský průkaz. Samozřejmě ho neměla. Policajt jí na to řekl, že i kdyby šla za roh do mlékárny, tak ho má mít u sebe.

Podobné se stalo mému manželovi, ale dál od domova. Viděl, co vidět ani nechtěl. Odvezli ho na zjištění totožnosti, kde čekal celých 6 hodin. Tehdy zaplatil i pokutu, jenom si už nepamatuji kolik. Od té doby nosí občanský průkaz všude. Pas nemá, tramvajenka nestačila.



+1 bodů
zzzzz Registrovaný (420 bodů)

Pokud máš víc než 15 let. Musíš mít u sebe doklad prokazující tvou totožnost, to je třeba občanka nebo pas. Pokud tě policie zkontroluje a nebudeš schopen se ji legitimovat, může tě zadržet až na 24 hodin.

+1 bodů
mowla Domácí (2.9k bodů)

NE, nemusíš u sebe neustále občanku nosit...
;-)
Na požádání (oprávněným orgánem) jsi povinen prokázat totožnost, to ale neznamená, že musíš neustále nosit OP.

vincek Registrovaný (68 bodů)

Mowlo vítej!
Už nemusím odpovídat, stejně bych tě jenom kopíroval.

+1 bodů
vincek Registrovaný (68 bodů)

doplním pár článků s touto tematikou...
vynášení smetí opisuje http://www.epravo.cz/top/clanky/obcansky-prukaz-a-prokazovani-totoznosti-32411.html tam také ke konci píší o možnostech prokázání totožnosti.

další http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/216878-bez-obcanky-ani-na-krok-povinnost-nebo-mytus/?mobileRedirect=off

Pokud jste k prokázání totožnosti vyzváni policií, lze tak učinit např. také tím způsobem, že se za vás zaručí jiná osoba, která vás zná, a ona sama má doklad totožnosti u sebe. Nacházíte-li se v blízkosti bydliště, můžete se i domluvit, že si pro doklad totožnosti zajdete s policistou domů.
Až v případě, kdy se nepovede totožnost prokázat běžnými způsoby, mohou nastat komplikace v podobě snímání otisků prstů či předvedení na služebnu pro ověření totožnosti v databázi. Opravdu tedy není potřeba mít u sebe občanku, když jdete jen vynést smetí nebo vyvenčit psa. Dokonce ani při řízení motorového vozidla nemá řidič povinnost mít u sebe občanský průkaz. Obecně postačuje, aby měl řidičský průkaz, osvědčení o registraci vozidla (malý techničák) a doklad prokazující pojištění odpovědnosti za škodu.

Dnes nemají policajti problém zavolat na evidenci obyvatel a ověřit si údaje, které jim na ulici poskytnete. Jméno a příjmení, také bydliště sice ví i sousedka, datum a místo narození, R.Č. , jména rodičů, a další podrobnosti už málokdo.

0 bodů
boruvka Registrovaný (403 bodů)

Určitě jí musíte mít u sebe. Je to vaše povinnost.

0 bodů

Aha, tak to jsem se těšil až mi bude 15 zbytečně. Je to to samé jako předtím, akorát musím všude tahat občanku. Nosím jí v zadní kapse, tam se mi poničila a úřednice při výměně na mě řvala že to je jak vytažené krávě z huby (jak to bylo zmuchlané). Na nošení peněženky si snad nikdy nezvyknu. Ach jo (think)

0 bodů
suzymon Registrovaný (158 bodů)

Když si odskočíš vedle do obchodu a máš třeba stovku v kapse bundy, tak asi občanku mít nemusíš. Ale! Co když Tě právě při přechodu silnice srazí auto? Budou Tě muset identifikovat. Když nebudeš mít u sebe doklad o Tvé totožnosti, bude to problém pro Tvou rodinu. Mohou Tě odvézt a nevědět kdo jsi. Po určitou dobu, jistě. Já si myslím, že bychom měli mít u sebe stále nějaký doklad o své totožnosti. Nikdy nikdo neví, co se může stát v příští vteřině....

vincek Registrovaný (68 bodů)

A když má v kapse jen 99.- tak už musí?

0 bodů

To máte pravdu. Hlavně taky aby třeba (kdyby se stala nějaká nehoda) aby věděli podle jména jaké třeba užívá léky atd... Děkuji za vysvětlení, budu nosit občanku stále sebou. Véna

0 bodů
vincek Registrovaný (68 bodů)

Véno, suzy má sice pravdu s tou identifikací, ale ptal ses na POVINNOST.
NEMUSÍŠ, je více způsobů, jak prokázat totožnost. Policajti to vědí.
A ať ti maminka všije do plavek kapsu, nejlépe nepromokavou. Co když se utopíš?

Myslím, že se tentokrát děvčata netrefila s tou povinností.

Máš povinost se o doklad totožnosti náležitě starat! Pokud ne, bývá za poškození pokuta.

suzymon Registrovaný (158 bodů)

To si myslím že nemusí maminka nic všívat do plavek. To už jsme v extrémech. Přece nikdo nepřijde z domova jenom v plavkách rovnou k řece, nebo koupališti. Přijde oblečený a v případě utopení, zůstane jeho oblečení a ostatní osobní předměty na místě a tam také budou případně k nalezení nějaké doklady o totožnosti....

suzymon Registrovaný (158 bodů)
Upraveno suzymon

Vincku, určiě si děláte legraci. 99 kč. nebo stovka. A napsala jsem TŘEBA tedy nikoli rovnou jednu stovku. Chtěla jsem jenom vyjádřit určitou možnou situaci, aby se tazatel mohl orientovat, protože v otázce bylo doslova, že když jde třeba jenom do obchodu kousek od bydliště. Já nosím peněženku, kde mám své doklady, ale mladý kluk si může vzít jen pár korun na momentální nákup a nemá ve zvyku nosit nějakou šrajtofli jako já. Tak si strčí do kapsy pár korun na to, co si chce v tu chvíli koupit. To mne nenapadlo, že to budete až takto rozebírat.

0 bodů

Dobře dík

0 bodů

http://edekontaminace.cz/clanek/3/437/musim-mit-u-sebe-obcanku.html?warning=kill

06.12.2014 | Sekce: Sociální a právní

Zeptali jsme se tiskové mluvčí Policie ČR, zda musí mít u sebe člověk OP, či stačí jeho kopie?

Zeptali jsme se:
Prokázání totožnosti bez občanky

Jak má policista postupovat, pokud nemá občan u sebe občanský průkaz, ale jen jeho kopii? Např. člověk bez domova má obavy, že o občanku přijde, tak si ji uloží v nízkoprahovém zařízení a má jen kopii (černobílou). Může být obviněn z padělání úředního dokladu? Co kdyby měl u sebe úředně ověřenou kopii občanského průkazu?

Dle zákona o občanských průkazech (§ 3 z. č. 328/1999 Sb.) občanský průkaz je povinen mít občan, který dosáhl věku 15 let a má trvalý pobyt na území České republiky. Tuto povinnost má i občan, jehož způsobilost k právním úkonům byla rozhodnutím soudu omezena.
Zákon ale nenařizuje občanský průkaz u sebe nosit Občan nemusí mít tedy u sebe OP, avšak musí nějakým způsobem prokázat svou totožnost. Prokázáním totožnosti se rozumí jméno, příjmení, datum narození, adresa místa trvalého pobytu (§ 63 odst.  1 z. č. 273/2008 Sb.). V případě, že Vás policista  vyzve k prokázání totožnosti  (§ 63 odst. 2 z . č. 273/2008 Sb.) je Vaší povinností  jakkoliv prokázat svou totožnost.

Pokud policista na místě nemůže Vaši totožnost zjistit (může se stát, že si
policista není jistý pravdivostí Vámi uvedených údajů) nebo prokázání totožnosti odmítnete, policista je oprávněn Vás předvést na místně příslušné oddělení policie a zde se totožnost zjišťuje nebo ověřuje dle dostupných centrálních evidencí. (§ 63odst. 3 z. č. 273/2008 Sb.).

Jednou z možností, která by vše vyřešila, tedy dotyčný by měl svůj OP uložen na bezpečném místě a přitom by mohl policistům prokázat svou totožnost, je mít u sebe ověřenou kopii OP. Pokud si dotyčný zajde na kteroukoliv pobočku České pošty, tak tam nebude problém si okopírovaný OP úředně ověřit.

Pokud má občan pouze okopírovaný neověřený OP a je kopie čitelná, neměly by nastat potíže při následné kontrole. Ovšem pokud by policista měl podezření, že by se např. vydával občan za někoho jiného, policista je oprávněn předvést občana na místně příslušné oddělení policie a zde se totožnost zjišťuje nebo ověřuje dle dostupných centrálních evidencí.

nprap. Bc. Ivana Nguyenová
tisková mluvčí
POLICEJNÍ PREZIDIUM ČESKÉ REPUBLIKY
Kancelář policejního prezidenta
Oddělení tisku a prevence

Článek vyšel v Dekontaminaci IV/2014



Související témata

0 bodů
5 odpovědí 1.0k zobrazení
0 bodů
1 reakce 316 zobrazení
30.5.2018 v kategorii Auto moto Horákova Martina
0 bodů
3 odpovědí 249 zobrazení
+2 bodů
1 reakce 299 zobrazení
0 bodů
2 odpovědí 941 zobrazení
+1 bodů
3 odpovědí 841 zobrazení
31.3.2014 v kategorii Dům a byt Lukáš Vácha
+2 bodů
4 odpovědí 348 zobrazení
0 bodů
5 odpovědí 1.0k zobrazení
0 bodů
3 odpovědí 2.6k zobrazení
+3 bodů
1 reakce 2.6k zobrazení
...